Shopping with Mavis | Albertsons – Free Yogurt, Free Pasta, Free Tissue + Cheap Tillamook Cheese!

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

I finally made it over to Albertsons today to pick up a few freebies and some milk for the kids.  I was planning on sitting this round of double coupons out, but I’m glad I stopped by.  I was able to pick up some free tissues {I will donate those to the food bank} free pasta, and some yogurts for the Handsome Husband’s lunch, and cheese… @ $.99 per package, well, LaToya talked me in to it.

Here are my transactions broken down.

Transaction #1

3 Tillamook Sliced Cheese – $2.99 each
4 Tillamook Yogurts $.50 each
Used {2} B1G1 Free Tillamook Yogurt Printable Coupons
Doubled {3} $1/1 Tillamook Sliced Cheese Printable Coupons
Saved $2.00 by spending $10 on Tillamook products {Albertsons in-store deal}
Final Price $1.97 after doublers!

Transaction #2

3 Boxes Dreamfields Pasta – $2.00 each
Doubled {3} $1/1 Dreamfields Pasta Printable Coupons
Final Price: Free after doublers!

Transaction #3

3 Yoplait Simplait Yogurt – $.59 each
Doubled {3} $.30/1 Yoplait Simplait Yogurt Printable Coupons
Final Price: FREE After doublers! 

Transaction #4

Albertsons 2% Milk – $2.59 each
2 Scotties Tissues – $1.00 each
Used {1} $1.00/2 Scotties Printable Coupon {NLA}
Final Price $5.18 + tax for the tissue

Total Spent $7.15 {and HEY, I didn’t buy any crap!}

Did you do any shopping at Albertsons this past week?

What do you think of the daily deals?  Do you stop in just for those?

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.



How to Get Free Food Week # 20 – Reclaimed Food Show and Tell

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

There were 5 boxes of free food waiting for The Girl and I when we went to the grocery store this week.

About half of the watermelon and grapes were still edible.

We scored a bunch of fresh mushrooms, cilantro, spinach and 1 green pepper.

3 ears of corn, bean sprouts, strawberries and blueberries.

We decided to pass on the lettuce and gave it all to our pet chickens instead.

A whole case of iceberg lettuce.  Holy Cow!

I don’t know why, but I’m still amazed at how much edible food is tossed everyday from local grocery stores, and I’m also thankful to be able to reclaim some of it.

Now, I just have to figure out what to do with all that lettuce.

Does anyone have any suggestions?

Would you like to see what else we have brought home over the past 5 months?

Head on over HERE to read all the past stories and to see all the pictures.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Mondays with Mavis – How to Feed Your Family for $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

The Handsome Husband was off from work last week.

We spent our days gardening, playing with chickens, skipping rocks in the lake, and singing kumbaya.*

In between all the singing and dancing we made two trips to Costco to buy their hot dog and soda deal.  What is it with men and the hot dog and soda deal?


Costco $1.63 x 2 = $3.26

Am I the only one who thinks Costco weenies are gross?

They totally smell awful, but the HH and Monkey Boy sure like them.  Blech.

I’m happy smiling at the old ladies in hair-nets and thanking them for their free samples.

Costco $16.38

I usually don’t grab a cart when I go into Costco because I’m always afraid I’ll fill it with a bunch of things I don’t need.  But this time around I grabbed a cart knowing I’d have a hard time balancing a 25 pound sack of flour and an enormous tub of Crisco all the way to the check stand. I walked in, got what I needed, and checkout out. Easy peasy.  Okay, so maybe I did stop to look at a new set of pots and pans.  But I didn’t buy them. Yay!

Albertsons $5.18

As of this morning, we are officially out of milk.

I didn’t bother with Albertsons doublers this week.  I didn’t need any free tissue or carefree, and a couple of containers of yogurt just wasn’t worth getting out of bed for.   Some weeks are crazy good, and others not so much.

Beecher’s Cheese Shop $10.05

After picking up our tickets at the Benaroya Hall will call, we had about 40 minutes before we had to be in our seats to hear The Barefoot Contessa {Ina Garten} speak. So The Girl and I headed over to the Pike Place Market to snap a few pictures.  We saw a huge line forming out the door for Beecher’s Cheese shop and decided hey, why not, and decided to hop in line and wait 10 minutes for the best mac and cheese on the planet.

Obviously I went totally overboard this week, but it was worth it.  After all, a girls got to have her Crisco and macaroni and cheese.

How did YOU do this week?

Did you go over or under your budget?

Total Spent This Week $34.87
Total Spent This Year $964.73
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $516.21
Total “Seed Money” donations received $51.00

*My husband does not garden, like chickens, skip rocks or sing.  If you believed that you are totally on crack.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Fresh Produce – Why Are We Throwing it All Away?

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

I’ve been meaning to write something about the recent articles on how Americans are throwing away over 40% of their food, but am still having a hard time figuring out what to say.

So I decided to post the pictures of most of the edible food I’ve been able to reclaim on a weekly basis over the past 5 months.  All of the food you see in the pictures below was taken off the grocers shelves and placed into large banana boxes for me to take home as “chicken scraps.” None of the food sat in a dumpster, or on a floor to rot in the back.  It just had blemishes, and I was able to pick up all this food within 2-4 hours of it being pulled from the shelf.

When you add up all the food I was able to reclaim over the past 5 months it’s astonishing to see how ridiculous we have become as a society to feel like fresh fruits and vegetables have to look absolutely perfect in order for us to buy them off a grocers shelf.  No wonder there are seed companies out there trying to engineering bigger, better, and more shelf stable produce.

Somewhere along the line we got it all wrong. Instead of buying local food when it’s in season, we now buy corn and strawberries in January that has to be flown in for every corner of the world.  No wonder the shelf life of the product is so short.  It takes a while to get here.

Food, like anything else, begins to loose it’s appeal when we can have whatever we want, whenever we want.

We need to get back on track, and do what generations before us did, and eat {and really appreciate} foods that are truly in season for the area we live in.  Not what can be flown in from 5,000 miles away.

To read the stories behind the pictures, head on over HERE.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Mondays With Mavis – How to Feed Your Family for $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

This past week I went over budget.  I need to get serious and hunker down here pretty soon if I am going to reach my goal of averaging $100 a month for groceries for 2012.  With only $273.40 left to spend for the year, I’m going to need to map out a plan, and quick.  My biggest concern is money for milk and baking supplies.  I hope I can do it.

Here is what I bought this past week.

Wilco Feed Store $16.50

The Girl and I had stopped by Wilco just as they were marking down cases of fruits and vegetables. We picked up 28 pounds of pears for only $12.00, and 25 pounds of onions for $4.50.  I didn’t really need the onions {because we grew them in the backyard this summer} but I couldn’t resist.

1 Fisher Scone $1.25

It would be a crime to go to the Puyallup Fair and not stand in line for 10 minutes for a scone.

Butler’s Farm $9.00

Last week I stopped by a local farm stand and picked up 24 pounds of apples and made applesauce and apple butter.  I have a feeling I might be headed back there soon because the prices are so good.

 Safeway $.45 {for postage}.

Had the “free” products not been free after rebate, I would have only been willing for pay about $.25 for 4 of the items. The other items I would not have looked twice at. Can you guess what they are?

Safeway $10.00

The free weenie deal at Safeway was awesome. We still have milk and orange juice in the refrigerator, the candy is gone, but there are still 8 packages of weenies left and the butter is safe and sound int the freezer.

For what it’s worth, I think I made out pretty good last week.

How about YOU?

Score any free food?

Stop by any roadside stands and pick up some fresh produce?

 

Total Spent This Week $37.20
Total Spent This Year $926.60
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $516.21
Total “Seed Money” donations received $51.00

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Shopping with Mavis – Safeway Try Me Free Rebate in Today’s Paper!

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

If you are a Safeway, Vons, Pavilions, Randlles, Tom Thumb, Dominick’s, or Carr’s  shopper be sure and check the Smart Source coupon insert in this Sundays newspaper for a rebate form good for up to $40 worth of free products via a mail in rebate from Safeway {and affiliates}.

I went to Safeway this morning and picked up my freebies.  Now all I have to do is cut out the UPC codes, fill out the form, find a stamp and mail them in.  I did a similar rebate like this back in February and scored a bunch of free food.  All I had to do was pay for it up front, mail in my form {and UPC’s} and wait for my check to arrive in the mail {which took about 4 weeks}.

Free food for the price of a stamp?  Not to shabby if you ask me.

Here is what my transaction looked liked

1 Yoplait Greek 100 Calorie Yogurt – $ .75
1 Yoplait Simplait – $ .69
1 Green Giant Seasoned Steamers – $2.50
1 Yoplait Greek Smoothie – $2.50
1 Betty Crocker Muffin Mix – $2.50
1 Betty Crocker Shake-n-Pour Dessert Mix – $2.50
1 Progresso Light Soup – $2.00
1 Progresso Recipe Starters Cooking Sauce – $1.39
1 Apple Cinnamon Chex Cereal – $2.99
1 Fiber One Nutty Clusters and Almonds Cereal – $3.49
1 Mott’s Fruit Flavored Snacks – $2.50
1 Fiber One Chewy Bars – $3.00
Used $0.30/1 Yoplait Simplait Printable Coupon
Used $0.75/1 Green Giant Seasoned Steamers Printable Coupon
Used $0.50/1 Betty Crocker Muffin Mix Printable Coupon
Used $0.50/1 Betty Crocker Shake-n-Pour Dessert Mix Printable Coupon
Used $0.50 Progresso Recipe Starters Cooking Sauce Printable Coupon
Used $0.50/1 Fiber One Chewy Bars Printable Coupon
Paid $23.76 Out of Pocket Plus $.45 for a stamp

I will be reimbursed $23.76  so only $.45 after rebate!  Yee- Haw!

This offer expires 9/22/12. There is a limit of one offer per household and your rebate must be postmarked by 10/6/12 and received by 10/13/12.  You must use an original rebate form. No copies.

I love rebates!

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Roadside Fruit and Vegetable Stands – Butler’s Farm Gig Harbor, Washington

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

This afternoon I was driving and noticed a small sign along the road which read Butler’s Farm. I turned down the long gravel driveway and at the end I found a detached garage.  The garage had 2 tables set up with apples nboth sides, and a couple of refrigerator cases with vegetables inside.

I don’t know about you, but I LOVE, LOVE, LOVE finding these little vegetable stands off the side of the road.  There is just something magical about them.  Ordinary people, selling ordinary food, hoping to make a few bucks with their excess summer bounty.

No gimmicks, just a few hand written signs here and there telling you what things are.

And my favorite part about these roadside stands?  The money box.  Everyone’s “til” is set up differently.  Some people will stick out an old mayonnaise jar, and some people will set out a cash box, it just depends.  But this was the first time I have ever seen an actual safe bolted to a table.  What fun!  I only hope there is some little kid {or grand-kid} who gets to open the safe to collect the money every once in a while and count the loot.

Oh, and the prices?  They can’t be beat.

Fallen apples were $.25 per pound {I bought 12 pounds} and the other apples were $.50 a pound {another 12 pounds}.  24 Pound of fresh, local apples for 9 bucks.  What a deal!

If you have ever sold anything at the end of your driveway, you are awesome. Thank you for trusting people to do the right thing.

Peace Out Girl Scouts.  Have a great night.

~Mavis

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Get Free Food Week # 19 – Reclaimed Food Show and Tell

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

This past week I hit the jackpot in the reclaimed food department.  Melons, lettuce, strawberries, corn and grapes.  This whole idea of asking your local grocer for their chicken scraps isn’t a bad gig. Some weeks we make out like bandits, and some weeks the chickens get all the loot.  What we obtain, and what we are actually able to reclaim varies, and I think it’s what keeps me going back for more.

Life’s like a box of scraps… You never know what you’re gonna get. ~Mavis Gump

Now if this were the depression era, I’d probably just cut away the bad parts, but I have chickens, and they sure do love corn.  So when they see The Girl and I with a big box of golden goodness, they make a run for the gate and stand there silently, waiting for it to drop on the ground.  And then it’s a free for all.

I wonder what people in other countries would think of our produce standards here in the US.  3 “bad” leaves of lettuce ruin the whole bag?  Fine by me.  I can pick out 3 pieces of lettuce in a bag that’s not set to expire for another 5 days.  No problem.

Hardly a week goes by we don’t get free strawberries  We have so many in the freezer right now it’s ridiculous.  I wonder if the amount of free berries will slow down in the winter months or stay the same.

Free grapes?  Heck ya I’ll take them. I don’t mine sorting.

I had to peel back 1 leaf to get it to look like this.  How much does a head of lettuce cost these days anyway?

I’m thinking we must have salvaged at least $50 worth of produce.  How crazy is that?

  • 6 watermelon quarters
  • 2 bags of salad mix
  • 3 heads of lettuce
  • 4+ pounds of grapes
  • 4 ears of corn
  • 20+ pounds of strawberries

Go Forth and Salvage!

~ Mavis

Would you like to see what else we have brought home over the past 5 months?

Head on over HERE to read all the past stories and to see all the pictures.

Forrest Gump {Two-Disc Special Collector’s Edition} $9.47 ~ Amazon.com

*Amazon prices can change at anytime

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Shopping with Mavis – Free Oscar Mayer Wieners, Cheap Milk, $1 Challange Butter and CANDY!!!!

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

I was out running errands this afternoon and stopped by 2 grocery stores; Safeway and Fred Meyer. I was able to load up on free weenies, milk, orange juice, butter and a few candy bars {to hide in my desk} for only $10!  Not to shabby if you ask me.  Here is how my shopping trip played out.

Safeway Shopping Trip

Safeway has Oscar Mayer Hot Dogs {16 oz packages} on sale for $1.99 each.  Whop T Do right?  Well when you load the Safeway $1.00 off Oscar Mayer Hot Dog Coupon to your Safeway Just For U account, and buy 1o Oscar Mayer Hot Dogs in 1 transaction, a $10 off your next purchase catalina coupon will print out.

Here is How to Get the Weenies!

Buy 10 packages of Oscar Mayer Wieners – $1.99 each
Scan your Safeway card {$1 Safeway e-coupon will take $1 off each package of wieners}
Pay $9.90
Receive $10 off your next purchase Kraft catalina coupon

* Remember you can only use the Safeway Just For You loadable ecoupon 1 time, {the coupon states “one-time use” meaning 1 transaction}. So be sure and buy 10 packages of Oscar Mayer Winers {16 oz} in 1 transaction.

Okay, so after I left Safeway with my free weenies, I headed over to Fred Meyer to use the $10 off your next purchase Kraft catalina coupon.

Fred Meyer Shopping Trip

4 Fred Meyer 2% Milk – $1.00 each *{with in ad coupon}
2 Fred Meyer Orange Juice – $1.00 each*
1 Fred Meyer Chocolate Milk – $1.00 each* {for Monkey Boy}
2 Challenge Butter – $2.00 each
4 Mars Candy Bars $.50  each*
Used {2} $.50/2 Mars Candy Bars Coupons {tear pad}
Used {2} $1/1 Challenge Butter Printable Coupon {play game to get coupon}
Used $10 Safeway Catalina Coupon
Final Price: FREE

So what do you think?  Do you have a Safeway nearby?

Plan on loading up on some free weenies?

~ Mavis

Thanks for the tips, Queen Bee Coupons, Susan, Heidi, and Jen

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Mondays With Mavis – How to Feed Your Family for $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

Aren’t you glad back to school shopping is over. If I have to walk into another store selling ripped jeans or paper thin t-shirts, I think I’m going to pass out.  I seriously despise the mall.  Seriously, who pays good money for jeans with holes in them?  It’s weird. Plus it smells there.

At least when I buy groceries I don’t have to walk past a bunch of teenagers who have doused themselves with an entire bottle of perfume or boys who wash their clothes in AXE shower gel.

It’s official, I’m getting old.

Here is what I purchased last week.

Albertsons $5.34

You can still do this deal!  Head on HERE to see how I did this.

Albertsons $7.67

I had a bunch of Albertson’s Summer Sizzling Sweepstakes tickets to redeem and was able to pick up 6 free doughnuts {Monkey Boy was over the moon}.  I paid $2.59 for each gallon of milk and a whopping $2.49 for 3 granny smith apples because I really, really, really wanted to make a batch of apple pie jam.  I’m happy to report it was totally worth it!

Albertsons $1.99

I earned a $5 off coupon after I redeemed by Albertsons tickets and was able to pick up a bag of frozen chicken for only $1.99 after the discount.

Papa John’s Pizza $0

I redeemed some Swagbucks for a $25 Papa Johns Gift card.  The Girl and the HH were both gone so I let Monkey Boy have BOTH of the pizzas!

Barter with Mrs. Hillbilly $0

I traded some fresh produce and salmon for bison meat.


Barter with Girly Girl $0

Dove chocolate for beets?  Hmm, I think I got ripped off.

QFC $5.98

I picked up 2 packages of  cream cheese @ $1 each for The Girl Who Thinks She’s a Bird’s so she could have it on her bagels.  I was out of butter, so I paid $1.99 per pound.  Hopefully there will be some sweet deals on butter before I run out again.

So all in all not a bad week.

How did YOU do at the stores this week?

What was your favorite deal?

Did you buy your kid a pair of ripped jeans this year?

Total Spent This Week $20.98
Total Spent This Year $889.40
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $496.58
Total “Seed Money” donations received $51.00 

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Recipes Garden Frugal Canning Chickens Travel