How I Feed My Family for $100 a Month – Week 21 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

costco shopping trip

Costco $12.16

Have you ever bought those camisoles from Costco? Aren’t they the best? Well I popped in the other day to pick up a pack and grabbed a few other essentials as well. ;)

chef boyardee lasagnaTarget $2.16

Monkey Boy and I were in Target when he spotted Chef Boyardee Lasagna in a can for $0.54 each. Ummm, gross, but okay, I suppose I can fork over $2.16 if that’s what you really want. Ha! Maybe he thought since his beloved Doritos were not on sale that he had a better chance of getting lasagna in a can???

omaha steaks

Omaha Steaks – FREE

Happy Birthday to the Handsome Husband! For as long as I can remember his parents have been sending him an Omaha Steaks care package for his birthday. Pretty sweet if you ask me. Last year The Girl didn’t even get 1 piece of the beef jerky because the boys ran off with it so quickly, so when she saw it in the box this year she quickly asked for a few pieces.

It’s the little things that make up happy, right? Beef jerky and canned lasagna. Yum. Yum.

smith brothers milk delivery

Smith Brothers Milk Delivery - Sponsored

You are never going to believe this. Smith Brothers heard that I might be switching my service to every other week once The Girl left for school so they contacted me and one thing led to another and now I get to try a bunch of their products for free. This week we’ll be trying their Sweet Cream Butter and Alpenrose cottage cheese. Yipee! Free dairy products? I’ll take it. Thank you Smith Brothers!

~Mavis

Total Spent This Week $14.32
Total Spent This Year $759.49
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.94

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.



How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 20 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons shopping trip

This weeks grocery tally is a little different. I used a few coupons so I  thought I would break down a my shopping trips so you could see how I used the coupons in case you wanted to get some of the same deals.

Also, I was talking to my neighbor Girly Girl last week and she wanted to know if there were any deals on milk and cereal so I went ahead and picked up a few things on her list from Safeway so that is why you don’t see the amount in my final tally. :)

Albertsons Shopping Trip $8.26

Yoplait Yogurt Cups, 6 oz  $0.38 w/ in ad coupon {limit 10}

Use {1} $0.40/6 Yoplait Yogurt Printable Coupon
Use {1} $1.00/4 Yoplait Yogurt Cups 4-13-14 SS
Final Price: $0.13 each after coupons WYB 10

Dreyer’s Ice Cream, 1.5 qt $1.99 each WYB4
Use {2} $1.00/2 Dreyer’s Slow Churned Light Ice Cream or Grand Products, 1.5 qt or Larger  5-11-14 RP
Final Price: $1.49 each after coupons

Ronzoni Pasta 12 – 16 oz box $1.00
Use $1.00/1 Ronzoni Gluten Free Pasta Coupon
Use $1.00/2 Ronzoni Healthy Harvest Pasta Coupon
Use $1.00/1 Ronzoni Pasta Coupon 5/11/14 SS
Final Price: As low as free after coupons

La Brea Bread Baguette  $1.99
Use $2.00/1 La Brea Bakery Product Printable Facebook Coupon
Final Price: Free after coupon

safeway shopping trip

Safeway Shopping Trip $21.23 {I picked this stuff up for Girly Girl}

2 Liter Bottles of 7Up $0.88
Use $.88 Safeway Just 4UCoupon in weekly flyer
Use $1.50/2 Share and Save Coupon
Final Price: $0.13 each after coupons WYB2

Bull’s-Eye BBQ Sauce, 18 oz  $0.99
Use $1.00/2 Bull’s Eye BBQ Sauce, 17.5 oz or larger Coupon 5/11/14 SS
Final Price: $0.49 each after coupons WYB2

Revolution Foods Meal Kits, 3.19 – 4.2 oz  $1.99
Use $2/1 Revolution Foods Meal Kit, 2.8 – 4.2 oz  Printable Facebook Coupon
Final price: Free after coupon

Hillshire Farm Products, 7 – 15 oz  $2.99
$1.00/1 Hillshire Farm Smoked Sausage Links 5/18/14 RP
Final Price: $1.99 after coupon

FREE Milk when you buy any {4} participating Quaker Products Mix & Match 4/$10.00
Use $1/2 Quaker Chewy Bars coupon from 5/4/14 RP
Final Price: as low as $2.00 per box

winco bulk spices

Winco Shopping Trip $13.63

The bulk bins at Winco are Da’ Bomb. I tend to stock up on spices and other bulk items there about twice a year when I’m in the area.

smith brothers milk delivery

Smith Brother’s Milk Delivery $11.16

Having milk delivered is a HUGE time saver and knowing it comes on the same day each week is very helpful when it comes to meal planning.

How did YOU do this week? Did you find any deals?

And, what’s the most you are willing to pay for a box of cereal?

~Mavis

Total Spent This Week $33.05
Total Spent This Year $745.17
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.94

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 19 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

case of fuji apples

Fred Meyer – $26.40

Fred Meyer had Fuji apples on sale for $0.88 a pound last week so of course I stocked up. This time around the apples came in 30 pounds cases {most of the time they are 40 pounds} and so we’ve been snacking on apples and making apple chips like crazy around here the past few days.

sara lee whole wheat bread

Oroweat Bakery Outlet $5.00

The Girl and I went to the mall on Saturday to pick up a dress for graduation and decided to stop by the Oroweat Bakery Outlet in Tacoma on the way home. We met One Hundred Dollars a Month reader Allison there {Hi Allison!} and loaded up on bread that was Buy 1 Get 1 for $1.00 a loaf.

With school almost out, this should be enough bread to last our family all summer. :)

smith brothers milk delivery

Smith Brother’s Milk Delivery $11.16

I don’t know what it is about this time of year but we are not drinking a lot of milk right now. I think I may switch to an every other week milk delivery here pretty soon.

fred meyer shopping trip

Fred Meyer- $23.94

While I was busy sleeping in on Mother’s Day the HH went grocery shopping. ;) Oh yes he did. Ha! Fred Meyer is actually having a huge Founder’s Day sale this week {not that the HH found any sale prices} so I think I’ll head over there later and see what kind of deals I can find. It’s the thought that counts, right?

Who does the shopping in your house, and most importantly, if you let your husband do the shopping every week do you think your grocery bill would be double? Triple?

Mavis wants to know.

Total Spent This Week $66.51
Total Spent This Year $712.12
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.94

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 18 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons double coupon shopping trip

Albertsons $ 29.74

Remember the good old days when Albertsons took double coupons? I totally forgot to snap a picture of the groceries I purchased from Albertsons this past week so I thought I would pull up this golden oldie instead.  Back at the height of the double couponing craze I would get up at 4 am to clip and organize all my coupons so I could be at the store at 5 am when it opened.

Then I had to gather all the deals {I never cleared shelves, but I did pre-order groceries though an assistant manager} and then stand in line at the cash register. On a good day I’d be first in line. On a bad day I’d still be standing in the checkout line 2 hours later waiting for other couponers to purchase their groceries. {The store I shopped at would open a line specifically for crazy couponers so the “normal” shoppers wouldn’t have to wait in line}.

It took a lot of planning {and a lot of time} to get that many groceries for just $7.24. Looking back, it was nuts. And we ate a ton of processed crap. These days I gladly pay 4 times that amount for about a 10th of the food. I know this is going to sound kind of strange, but I’m glad my shopping habits have changed.

With careful planning I am able to feed my family for roughly the same amount {give or take a few hundred dollars a year} without having to feed them a bunch of processed food with ingredients and preservatives I can’t pronounce and you know what? It feels good.

People change. And so do their shopping habits. :)

Here’s what else I purchased this week:

groceries from vitacostVitacost $7.53

I love ordering from Vitacost! Not only do they have great prices on organic, gluten free and healthy foods, but they also give you a $10 credit when you refer a friend {and your friend gets a $10 off $30 coupon}. This past week I was able to order everything you see above plus earn 4% cash back when I placed my order through Ebates.

ghirardelli mini chocolate chips

Amazon – Free thanks to Swagbucks. :)

It had been a while since I checked my Swagbucks account so I was pleasantly surprised when I found out I had enough points for a $50 amazon gift card sitting there. I haven’t used swagbucks in a while but I think it’s still a great way to earn some extra moolah.

smith brothers milk delivery

Smith Brother’s Milk Delivery $11.16

I forgot to snap a photo of this weeks Smith Brother’s milk delivery so I’m using one from a few weeks ago. Even though having milk delivered costs a little more, it really has cut down on my trips to the grocery store {and the impulse buys that go along with it} so for now we are still going to continue to have our milk delivered. Once The Girl goes off to college though, I may have to cancel it because we won’t meet the $10 weekly minimum. We’ll see.

So how did YOU do this week? Did you snag any deals?

~Mavis

Total Spent This Week $37.27
Total Spent This Year $645.52 
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.94

Read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How Much Do Groceries Cost in Craig, Alaska

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

franz bread How Much Do Groceries Cost in Craig, Alaska

Last week the HH was up in the tiny fishing village of Craig, Alaska for work and so I asked him to snap a few pictures at the local grocery store. He goes up there several times and year and is always telling me how crazy the prices are {this coming from a man who maybe buys groceries once a year and thinks $0.99 for a pound of pears is expensive} so I was genuinely shocked when I saw his snapshots.

Whoa Nellie is all I’ve got to say. Can you imagine paying $5.85 for a loaf of ordinary bread? It kind of makes you wonder how much the fancy stuff costs doesn’t it?

How Much Do eggs Cost in Craig, Alaska

I don’t think $3.19 for a dozen of eggs is that bad considering they have to be flown in. Expensive yes, but not super crazy. I would imagine the free range organic brown ones run about $10 though. How Much Does milk Cost in Craig, Alaska

Milk. Double what we pay here in Washington State.
How Much Do Groceries Cost in Craig, Alaska deodorant

Deodorant. Umm, if I was a guy living up in Alaska, I’d probably go without it because seriously, there is like a 10:1 male to female ratio up there. And it’s a fishing village, so c’mon.

How Much Does toilet paper Cost in Craig, Alaska

Does Alaska have a lot of trees? Because hello, paying $14.85 for 12 rolls of Charmin is kind of nuts. Especially when Amazon is selling it for $6.97.  And to answer your next question, no, Amazon Prime in not available in Alaska or Hawaii. :(

How Much Do Groceries Cost in Craig, Alaska toothpaste

Holy cannoli’s. $6.15 for a tube of toothpaste. And that’s on sale.

How Much Do Groceries Cost in Craig, Alaska ice cream

$7.55 for a gallon of Tillamook Ice Cream?

How Much Do Groceries Cost in Craig, Alaska fresh fruit

$2.69 a pound for Fuji apples and $2.19 a pound for Bartlett pears. Since I live in Washington State, I can usually find these for around $.99 a pound, but when I was in Virginia and Boston last year, these seems to be the going prices for apples and pears. How much does these items cost at YOUR store?

How Much Do Groceries Cost in Craig, Alaska doritos

Poor Monkey Boy would pass out if he saw how much they were charging for Doritos up in Alaska. $5.99 for a regular sized bag seems pretty darn high if you ask me.

How Much Do Groceries Cost in Craig, Alaska advil

So what do you think? Do these prices give you a headache too? Or are they inline with what your local market is charging?

~Mavis wants to know.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 17 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons orange juice

Albertsons $7.49

The HH was out of town all of last week so I was planning on doing a no spend week while he was away and I even put my Smith Brother’s Milk order on hold.

Everything was going great until friday afternoon when The Girl came home with a sore throat and was convinced she needed an extra vitamin C boost to keep her from getting sick. So off to the store we went to load up on oranges and orange juice. Gaaa. I almost made it. ;)

panera bagelsPanera – Free

I am sad to report the Panera gift card my parents gave me for my birthday is almost depleted. I sure am going to miss those delicious Panera bagels. But have no fear, Mother’s Day is right around the corner, and who knows, I might get lucky and get another gift card. {I’m keeping my fingers crossed}.

leftovers

Leftovers – ?????

After the Committee Meeting last week there was a bunch of food left over so I asked peeps if they wanted to take anything home {one lady took 8 brownies} but after all was said and done, this is what I went home with.

I didn’t include the price of the food I purchased in my grocery tally because I the food wasn’t intended to feed my family. But, we did get a nice meal of soup, salad, baked potato and blueberry crisp out of the deal and now I’m feeling a little guilty that I didn’t include the committee meeting leftovers in my tally.

What do you think? Should I include it? If so, how much?

~Mavis

Total Spent This Week $7.49
Total Spent This Year $608.25 {Yikes!}
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $22.27

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 16 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

costco shopping trip

Costco Shopping Trip $39.82

Well, I finally got my ham. :) I LOVE the Costco spiral hams, don’t you? While I was there I also stocked up on cheese for freezer enchiladas, black beans for tacos and bananas for smoothies. Kind of a boring trip, but expensive.

Zaycon ground beef event

Zaycon Beef Free

Last week I also picked up 40 pounds of Zaycon beef  {I had some Zaycon credit so it was free} and the HH and I make a boatload of freezer meals Now I’ve got plenty of freezer meals to last me through all those spring sport nights when I’m too tired to cook.

dole canned pineapple

Albertsons $3.56

Cream cheese for $0.88? You bet I grabbed a few {I probably should have bought more}.

smith brothers milk

Smith Brothers Milk Delivery $11.16

And last but not least, our weekly milk delivery from Smith Brothers. I might cancel this weeks delivery though because for some strange reason, nobody drank any milk over the weekend. Weird.

How did you do this past week? Did you blow your budget on supplies for Easter sunday?

~Mavis

Total Spent This Week $54.54
Total Spent This Year $600.76 {Yikes!}
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $22.27

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 15 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons shopping tripAlbertsons $3.21

I didn’t plan on being a lazy shopper his past week, it just sort of happened. I only popped into the grocery store once for a lime, a bunch of cilantro and one can of sweetened condensed milk for a pie I’ll be making later this week. For the second week in a row, I forgot the Easter ham.

Let’s hope I remember to get it this week, or we’ll be eating oatmeal for Easter dinner instead.

smith brothers milk

Smith Brothers Milk Delivery $11.16

Who knew being a shut in was so easy. If it weren’t for the milkman and UPS guy I would have had a really boring week.

vitacost shopping order

Vitacost – Free

I had some Vitacost credit so I stocked up on snacks for the monkeys and coffee for the HH. Vitacost was having a buy 1 get 1 half off sale last week so I was able to get some really good deals.

empty chest freezer

So, what was I doing all last week instead of shopping? Well, cleaning out and reorganizing the freezers.

We have 2 big chest freezers in the garage and each summer they get filled with homegrown fruits and vegetables from our backyard garden. By the time fall rolls around I have both those babies stuffed full of not only produce, but a gazillion freezer meals as well.

full chest freezer

We still have a lot of berries {especially blueberries} rhubarb, peppers, jams as well as a few pans of meatloaf and beef pot pies to go through, but pretty soon this freezer will be empty as well.

freezer meals meatloaf

I guess that can only mean one thing. I better get out there are start gardening.

Yee- Haw!

How is your freezer looking these days? Do you still have a lot of last summers fruits and veggies to get through?

Mavis wants to know. :)

Total Spent This Week $14.37
Total Spent This Year $550.22
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $11.50

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 14 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

costco shopping trip
Costco $50.63

I went into Costco for an Easter ham. That’s it. Not only did I forget about the ham but I ended up buying a bunch of other stuff that was not on my 1 item list. Bahahaha. Has that ever happened to you?

I didn’t even realize I forgot the ham until I was taking the photograph of the food on our kitchen table and I was like hey, where’s the ham?

I am totally losing it I tell you, totally losing it. I have about a million and two other things on my mind lately and buying groceries is not one of them. :( panera bagels and spreadPanera – Free

I popped into Panera on Tuesday for their baker’s dozen bagels for $6.99 and also picked up some cream cheese spread to go with it. I have exhausted my Christmas gift card and am now working on my birthday gift card from my parents so I didn’t have to pay anything.

smith brothers milk delivery

Smith Brothers Milk Delivery $11.16

We are still getting our milk delivered. :)

How did you do this week with your grocery shopping? Please tell me I’m not the only one who has gone into a store to buy one thing and come out without it.

Seriously, 1 item. How could I forget that?

~Mavis

Total Spent This Week $61.79
Total Spent This Year $535.85 {I’m digging a hole, I know}
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $11.50

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 13 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons shopping trip

Albertsons $13.16

Lately we’ve been eating a lot of chicken and beef tacos with homemade tortillas and refried beans for after school snacks and quick dinners. With everyone going in different directions these days, homemade tacos are super cheap and easy to assemble because of the minimal ingredients {beans, rice, meat and lettuce}. And they are pretty filling as well.

Luckily we still have a bunch of meat from Zaycon in the freezer and so making a big batch of taco meat in the crock pot is a huge time saver for busy weeknights.

Albertsons shopping tripAlbertsons $9.48

Sweet potatoes, onions butternut squash and beans, all staples in our house. I got a craving for some beef enchiladas so I grabbed a can of sauce. If I get my act together I’ll whip up a batch later this week. ;) Oh, and the Haagen daz was for the HH.

qfc shopping tripQFC $11.17

QFC had a Buy 5 save $5 sale this week so I picked up some pasta sauce, sliced cheese and a pint of my favorite Chunky Monkey.  The tater tots were for Monkey Boy {of course} and the bananas were for some homemade breakfast smoothies.

We didn’t need to have milk delivered this past week because of the 4 gallons we purchased last week and we still have plenty of bread in the freezer from stocking up a few weeks ago at the bakery outlet.

I don’t know about you, but I can’t wait until those *free* summer vegetables start to roll in. :)

So how did you do this week?

~Mavis

Total Spent This Week $33.81
Total Spent This Year $474.05
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $11.50

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Recipes Garden Frugal Canning Chickens Travel