How I Feed My Family for $100 a Month – Week 33 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

mavis butterfiled

Swimming upstream. That’s what this past week has felt like.

When I rolled out of bed on Sunday morning this is all I could find to wear.

I arrived home late Saturday night after being on the East Coast for 10 days to find hardly any food in our cupboards. Half a loaf of bread, some miscellaneous cans, a couple of boxes of pasta and a few drops of orange juice were all that was staring back at me in the fridge.

I also left my sneakers accidentally behind some 3,000 miles away. And now my only choice in footwear is a pair of garden boots or my favorite pair of brown leather Keen’s that have had the backside chewed out of them thanks to Lucy the Puggle Dog.

Cool beans.

Note to self: Wash all dirty laundry before going on vacation so that when you come home exhausted from 10 days of travelling, you’ll have something decent to wear. Because HELLO, all the clothing you bring home… will be dirty too.

fresh garden vegetables

Hulda’s daughter kept the garden watered while I was away and when I rolled out of bed on Sunday morning I was able to harvest some fresh veggies. Zucchini bats, and heirloom tomatoes. My favorite. ;)

But grocery shopping? Ha! I didn’t get to it.

Hopefully today.

smith brothers milk

Thank goodness for local milk delivery!

Ahh the crazy days of summer. I’m going to miss you. {Not!}

~Mavis

Total Spent This Week $0
Total Spent This Year $ 1001.23
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.



How I Feed My Family for $100 a Month – Week 32 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons shopping trip

 Albertsons $19.39

I only made one trip to the grocery store this past week because the HH and The Girl were gone on their road trip across America and Monkey Boy was working practically every day. I did splurge on a few things like ricotta and feta cheese, whipping cream, hoisin sauce and dried chilies. Instead of shopping I spent my time whipping up yummy recipes and stuffing my face with food my family wouldn’t normally eat.

I also stopped my Smith Brothers Milk order last week as well since all the milk drinkers were gone.

How about you, did you buy a bunch of food this week?

~Mavis

Total Spent This Week $19.39
Total Spent This Year $ 1001.23
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

One Hundred Dollars a Month – Mavis’ Weekly Highlights 8/16/2014

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

mavis butterfield instagram

Mavis Butterfield on InstagramFollow me as I try to share a picture a day in 2014.

picking blueberries

Garden Updates

jalapeno pepper jelly

Recipes

mornings with mavis

Mornings with Mavis 

Renting vs. Buying Textbooks for College

Tips and Tricks

heirloom tomatoes roadside stand

Weekly Shopping Trips and Stories

Videos

Friday Night at the Movies – Chocolat

Peace Out Girl Scouts, have a great weekend!

Mavis

Don’t forget, you can stay up to date with the latest news by following One Hundred Dollars a Month on Facebook, Twitter, Instagram and Google+ as well.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How I Feed My Family for $100 a Month – Week 31 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

heirloom tomatoes roadside stand

Our schedule was a little weird last week and as a result I only made it to the store once. With the garden in full production right now there really isn’t too much to buy. I had more tomatoes than I could process so I set up a little veggie stand and the end of my driveway. Have you ever done that?

What would you charge for a quart of homegrown tomatoes? I never know what to charge.
albertsons essential everyday

Albertsons $6.56

I stopped by Albertsons to pick up some whipping cream for some homemade ice cream when I noticed they were selling cherries for only $.99 a pound and doughnut peaches 4/$1.00. What a find! I also swung by the day old bread section and grabbed a loaf of reduced garlic bread for only $0.99. {half price}. Not too shabby if you ask me.

smith brothers milk delivery

Smith Brothers Farms Home Delivery – Sponsored

Now that The Girl has headed off to college we no longer have a need to order whole milk. You know what that means right? Monkey Boy will get his 1/2 gallon of chocolate milk each week instead. :)

How did YOU do this week?

Are you buying less at the store these days because of the bounty from your garden?

~Mavis

Total Spent This Week $6.56
Total Spent This Year $ 1080.84
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

One Hundred Dollars a Month – Mavis’ Weekly Highlights 8/9/14

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

mavis butterfield instagram

Mavis Butterfield on InstagramFollow me as I try and share a picture a day in 2014.

harvesting zucchini

Garden Updates

Easy Refrigerator Pickles

Recipes

lucy the puggle dog

Mornings with Mavis 

DIY First Aid Kit for College Students

Tips and Tricks

What Makes Us Fat

Weekly Shopping Trips and Stories

Videos

Friday Night at the Movies – Dancing Nana

Peace Out Girl Scouts, have a great weekend!

Mavis

Don’t forget, you can stay up to date with the latest news by following One Hundred Dollars a Month on Facebook, Twitter, Instagram and Google+ as well.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How I Feed My Family for $100 a Month – Week 30 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

qfc shopping trip

QFC $5 for groceries

For the boys. Bologna tastes like barf if you ask me.

boxed cereal

Albertsons $20.90

I told Monkey Boy to stop by the store and pick up a few things so when I was gone he and the HH wouldn’t go hungry. This is what he came home with. I was actually kind of shocked he didn’t bring home a few bags of his beloved Doritos.

When I got home last night I noticed a huge bag of chips AND and half eaten bag of pork rinds {GAG!!!}. We typically operate under a don’t ask don’t tell system when I’m traveling so I’m not surewhat else they bought while I was away but whatever ever it was I’m sure it wasn’t fruit or vegetables. Ha!

tocino rebanado bacon

Local Fruit Stand $5.52

A pound of bacon for $2.99? Yes please! The peppers and broccoli were for stir fry night.

pickling cucumbers

Duris Fruit Stand $14.61

Buying food from a fruit stand is the best thing on the planet. Seriously. I’ve been a bit of a local foods slacker this year choosing convenience instead quality but there is still something inside of me that yells STOP when I pass a fruit stand. So there is always hope for next year.

smith brothers milk

Smith Brother’s Milk Delivery – Sponsored 

While I was away I had some of the HH’s and Monkey Boy’s favorites delivered. Chocolate milk usually lasts about 2 days around here and the Greek yogurt and cottage cheese, well, that’s gone already. ;)

How did YOU do this week? Any deals? Did you shop the Albertsons big 75th Anniversary sale? Is there anything good I should stock up on?

~Mavis

Total Spent This Week $46.03
Total Spent This Year $ 1074.28
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

One Hundred Dollars a Month – Mavis’ Weekly Highlights 8/2/2014

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

mavis butterfield instagram

Mavis Butterfield on InstagramFollow me as I try and share a picture a day in 2014.

How to Harvest and Store Onions

Garden Updates

Blackberry Whole Grain Crumble Bars

Recipes

mornings with mavis

Mornings with Mavis 

Dorm Room Checklist – What to Bring to College

Tips and Tricks

albertsons shopping trip

Weekly Shopping Trips and Stories

Videos

Peace Out Girl Scouts, have a great weekend!

Mavis

Don’t forget, you can stay up to date with the latest news by following One Hundred Dollars a Month on Facebook, Twitter, Instagram and Google+ as well.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How I Feed My Family for $100 a Month – Week 29 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons shopping trip

Albertsons $9.74 for the groceries

I stocked up on a few items from Albertsons last week: Tillamook yogurt $0.60 each, cornbread muffin mix {for Monkey Boy to use when I am traveling} day old garlic bread $0.99 and a few bags of goldfish crackers for $1.00 each. Not incredible deals, but not bad either.

chopped pecans

Barter with Mrs. Hillbilly  

Mrs. Hillbilly came by last week to see if I had any extra tomato cages and fencing so her son could expand his garden. In exchange she gave me 2 pounds of pecans and a jar of plum jelly from her mother’s farm in Mississippi. Not to shabby if you ask me.

produce

Local Fruit Stand $7.29

$1.00 pineapples, $1.99 for a head of cauliflower and a few other odds and ends were the deals I found at our local fruit stand this week.

leftover food

Church Dinner Leftovers- Free

The Guy from Guam dropped off a whole pile of leftovers from his church picnic on Saturday. He’s in charge of the cooking there and always makes the most delicious homemade food. I didn’t even know what the heck was in the rice or the sack of mystery rolls but Holy smokes it was good.

The HH has been friends with him for over 20 years now and he just shows up at our house once or twice a year and brings us leftovers.  I typically give him some of our homemade jam as a thank you… this time around it was raspberry jam. Pretty awesome if you ask me.

smith brothers farms

Smith Brothers Milk - Sponsored

And last but not least, our milk order from Smith Brother’s Farm for this week. Milk, it does a body good. :)

How did you do this week?

Any mystery men show up at your door with food?

~Mavis

Total Spent This Week $17.03
Total Spent This Year $1028.25
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

One Hundred Dollars a Month – Mavis’ Weekly Highlights 7/26/2014

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

mavis butterfield instagram

Mavis Butterfield on InstagramFollow me as I share a picture a day in 2014.

What Causes Blossom Drop in Tomatoes

Garden Updates

Strawberry Basil Salsa

Recipes

lucy the puggle dog

Mornings with Mavis 

How to Use Weck Canning Jars

Tips and Tricks

Remember When Your First Car Meant Freedom

Weekly Shopping Trips and Stories

Videos

Peace Out Girl Scouts, have a great weekend!

Mavis

Don’t forget, you can stay up to date with the latest news by following One Hundred Dollars a Month on Facebook, Twitter, Instagram and Google+ as well.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Canning 101 – How to Can Green Beans

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

Well, I did it. I succesfully canned green beans in a pressure canner, and I didn’t blow up the house either. I totally feel like Olivia Walton right now.  In fact I might even go cut up some fabric and sew me a quilt this afternoon too. Ha Ha Ha!

So because I am a visual learner, I decided to take a boatload of pictures for you just in case you want to give this a try too.

Step 1 – Fill a pressure canner with 4 inches of water, place the rack in the bottom of the canner, and then place the canner on the stove and bring the water to a boil over low heat.

While the water in the canner is heating up, wash and cut your beans.  I used just under 8 pounds of beans and I ended up with 12 pint jars of green beans.

Fill clean, dry, sterilized jars 1 inch from the top with cut green beans.

Cover the beans with boiling water within 1 inch of the top of the jar and remove any air bubbles.

Carefully place the jars in boiling water, on the bottom of the canner rack. The water level in the canner should be at 3 inches by now.  If not, add more boiling water until you are at 3 inches.

Raise the temp to med- high and place the lid on the canner.  Set a timer for 10 minutes to allow the steam to escape. DO NOT put the weight on the canner yet.

After 10 minutes of venting, tighten the side clamps.

Put the 10 pound weight in place and make sure any openings are now closed and allow the pressure to build to 11 pounds.

Once the pressure canner reaches 10 pounds, set your timer for 20 minutes {see chart below}.  You may need to adjust the heat {I did} to maintain 10 pounds of pressure.

Once the 20 minutes are up, turn off the heat.  Walk away, go find something to do until the pressure in your canner drops to zero {my canner made a “ping” noise when it hit zero.  Do not attempt to open your canner until it is at zero.  Big No No!

Once the pressure in the canner has dropped to zero, remove the clamps, and remove the lid. Carefully place the jars in a draft free area {I always place my hot jars on a towel}.

photo credit

 Check seals {they will be indented if you canned the beans properly} and after the jars have fully cooled down, wipe clean and store in a cool dark pantry {or cupboard} away from heat.

Viola!  That is how you can green beans. See, I told you it was easy.

 

Christmas of 2008 my Mother in Law gave me an All American 21-1/2-Quart Pressure Cooker/Canner.  Now, I’m all about saving money, but a pressure canner is not something I would buy used.  But that’s just me.  So you do what you like.  But if you are interested in getting a new one,  Amazon has a ton of different sizes to choose from and the All American company has the highest ratings.

 * I am not a pressure canning expert, this is simply how I canned my own green beans. Can at your own risk.

 

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Recipes Garden Frugal Canning Chickens Travel