Mondays With Mavis: How to Feed Your Family for $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

I can’t believe I didn’t pack a costume!

Okay, so I don’t even know how to transition from the photo above to what groceries made their way into my home last week, so I won’t even try.  But I do want to say this.  Life is an adventure.  Be spontaneous and live in the moment. You might just meet a super hero!

Here is a run down of all the food I purchased last week {and some free stuff too}.

Swagbucks: FREE!

I was planning on saving up all my swagbucks until the end of the year and using them around Christmas time, but I decided to cash them in to order a bunch of free food from Amazon.com instead.

The pancake mix, syrup, red vines, fruit leather, clif bars, mojo bars, peanut butter, canned corn and coffee were all free thanks to the points I had earned with my swagbucks over the past few months.  Gotta love free food!

Fred Meyer $13.95

Normally I don’t buy Doritos, but since The Girl and I were headed out-of-town I decided to buy Monkey Boy and the Handsome Husband a wee bit of junk food.  I also stocked up on 4 lbs of chicken breast at $1.79 a lb.  As I was walking towards the produce section to pick up some broccoli for chicken stir fry I noticed a woman filling her cart with bags of rolls from the reduced bread section.  On an impulse I picked up a bag full of 6 bagels and 2 croissants for $1.50.  Not a fantastic deal, but still a decent one I thought.

Albertsons $6.36

Did you end up buying anything at Albertsons with this round of double coupons? I thought the deals were a bit of a snooze fest personally. The only groceries that made it back to my house were 2 gallons of milk @ $2.19 each, 2 packages of Nabisco Chips Ahoy {I doubled 2 buy 1 gallon of milk save $1.00 on cookies coupon} and some free Hostess doughnuts.

Talk about a totally boring week in the grocery department.  Oh well, when you are trying to feed your family for only one hundred dollars a month, some weeks are better than others.

So how did you do this week? Did you:

A) Buy nothing, and use what was already in your pantry and freezer?
B) Go hog-wild buying up brie cheese, caviar and shrimp?
C) Just stocked up the basics? or
D) Found some pretty awesome deals at the grocery store and made out like a bandit?

Total Spent This Week $20.31
Total Spent This Year $401.73
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $357.92


Amazon: Eight O’Clock Coffee, 100% Colombian Ground, 33-Ounce Bag is only $12.63 shipped when you use the subscribe & save option on Amazon.com.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.



How to Feed Your Family For $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

I have a confession to make. Not every week can look like this one. I didn’t see any super great deals, freebies or anything I needed as I glanced over the grocery store ads. So I headed to Costco and ended up getting my shopping for the week over with in about 12 minutes flat. Saweet! I decided early on to spend my time clipping hedges rather than coupons last week and believe me, it was time well spent.

Here is what I picked up:

Costco $23.73

2 Gallons of Milk $4.99
10lbs Yellow Onions $2.99
10lbs Carrots $5.99
6 lbs Pears $3.99
6lbs Bananas $2.78
3 English Cucumbers $2.99
Final Price: $23.73

Amazon $0 {Redeemed some Swagbucks}

Q-Tips 1875 count are currently on sale for$10.44 shipped when you use the subscribe & save option.

Certo Liquid Pectin is currently on sale for $9.45/$2.36 a box when you use the subscribe & save option.

Talk about a slow week in the shopping department.  I hope the deals pick up soon or I’ll have to start preparing mystery meat from the freezer for our dinners.

Total Spent This Week $23.73
Total Spent This Year $230.39
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $143.52

How did you do this week?  Did you buy any junk food?

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Feed Your Family For $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

{click to enlarge photo}

Somebody used a few coupons this week.  Oh wait, that was me.  Ha Ha Ha.  Rolling catalina coupons was the name of the game this week.

Here is how I did it.

To get the ball rolling I first had to pay $1.00 out of pocket for 2 pouches of StarKist Tuna.  For every 2 pouches of tuna I purchased I received a $1.00 catalina coupon.  I was then able to double the $1.00 catalina coupon {which made it now worth $2}.  Essentially, for every 2 pouches of StarKist tuna I purchased, I made $1 in the form of a catalina coupon.  I then went on to “roll” my catalina coupons to purchase things like fresh fruit, vegetables, ricotta cheese, bagels, PEPSI, butter and so on.  I was also able to apply the doubled catalina  coupons to other products to help soak up the cost as well.

Pretty freakin awesome if you ask me.  It looks like we are good on tuna and almonds for the next 6 months.

Here are a few other items I picked up this week as well.

Safeway $.44  The food was actually free.  I did have to pay $.44 for a stamp to mail in the “Try Me Free” offer.

Albertsons $1.35 {for homemade salsa}

Costco $3.69 {for homemade ice cream}

 Amazon/Swagbucks $ FREE

So, all in all not a bad week to be a coupon shopper.  Woot!  How did you do this past week?  Did you buy anything exciting?  Did you use a coupon?

Total Spent This Week $12.72
Total Spent This Year $179.60
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $118.36

 Superstar

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Week # 40 On One Hundred Dollars A Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

Here’s what I purchased this week:


Last week I paid a whopping  $3.40 for 5 boxes of Granola Thins and earned a $3 catalina coupon.  To be quite honest, nobody around here even likes these things anymore.  At first… yes.  But now, nobody will touch them.  So why did I buy them?  Because after you factor in the $3 catalia, they were like $.08 a box.  Eight cents a box!  Who can say no to that?


Next, I used my $5.00 off coupon (I earned last week from my preferred savings card bonus points) and my $3.00 off catalina from above and rolled my coupon & catalina and picked up 8 lbs of sugar, 2 free bottles of Dr. Pepper, 1 bottle of vegetable oil and 1 grape for $.02!


At Albertsons I used 2 $2.00 off coupons (NLA) and paid only $1.00 for 2 Digiorno pizzas.


The UPS man delivered 12 bottles of Clorox Toilet Bowl Cleaner to me for free because I used one of my Amazon.com gift cards I earned with my Swagbucks.


The Girl Who Thinks She’s A Bird freaked out when I brought home 15lbs. of bacon. @ $2.97 a lb who could resist? $44.55


 $5.22 for 3 packages of Turkey on clearance.

Ground turkey $1.99.

I also picked up 2 boxes of my favorite tea in the whole wide world: Tazo Awake Tea only $1.58 at Target. :)

Total Spent This Week: $57.76

Total Spent Year To Date: $1,140

I need to lock myself in the house until New Years Day if this is going to work.  I have $60 cash, a $100 Albertsons gift card on the way and plenty of neighbors to barter with.  I don’t know about this. Only 81 days to go.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Week # 39 On One Hundred Dollars A Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

I cannot believe it is already October.  To me… This summer was pretty much a blur.  All I have left are a few baskets (or shirts) of tomatoes to pick, a wheelbarrow of pumpkins to gather, and a raised garden bed of potatoes to dig up.  Then, the official growing season (for Mavis) is over.


I need to sit down and draw out next years summer garden.  Then figure out a way to get all the needed seeds for free or little cost.  And then (and this is a biggie) I actually need to spend an enormous amount of time in the garden.  Growing food. Real food next summer.

But in the mean time… If you use wipes you can go HERE and print out a rebate for a FREE bottle. ;)   Here’s what you do: Go to the store.  Buy Wipes.  Mail in your receipt and UPC and then wait 8-12 weeks for a rebate check to arrive in mail.  It’s super easy.  But beware… you will have to shell out $.44 for a stamp.  I’ll go ahead and assume you get your envelopes for free.

Here is what I purchased this week:

Apples and caramel $3.29.  I need seriously need a Granny Smith Apple tree.  Really bad.

Double Coupon Sunday at Albertsons $13.54 after coupons & a gift card I earned on a previous transaction.  I plan on holding back the Tic Tacs & Gum and putting them in the kids stockings at Christmas.  Too bad the bologna needs to be refrigerated or I’d stick that in there too.

Shampoo & Conditioner $5.20 plus I received a $5 catalina coupon. I was pretty freakin excited about this deal.  Mostly because we were starting to dig into our free travel size bottles of shampoo & conditioner.  Not cool.  I was even considering paying FULL price for a bottle… until this deal came along.
And this one!  $1.15 (I used my $5 catalina coupon).  Looks like we will have clean hair for a looooong time! ;)

 

Total Spent This Week $23.82

Total Spent YTD $1,082.24

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Week #31 On One Hundred Dollars A Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

The best part of any race… All the freebies at the end! :) Would you believe I scored 1 free bagel, 1 slice of pizza, 2 packets of Bio-Freeze, 1 carton of chocolate milk, 1 water bottle and a banana!  I think there might have been more… Geez, next time I’ll have to bring a bag!  Anyway… Here’s what I purchased this week.

Albertsons 2 gallons of milk for $5.98 and 2 packages of chips ahoy for free (with $1.00 off Nabisco coupons + a doubler) and 2 free doughnuts thanks to the Albertsons Summer Sweepstakes game. In a way I’m kinda glad the contest is over… I think I was starting to get carpel tunnel…

Crappy hot dog buns @ Fred Meyer $ .59

Fred Meyer $3.92. The Girl freaked out when I bought the cheese…

Free food and garbage bags thanks to Swagbucks!

Fresh fruit and veggies from the back yard.

Red, white and blue potatoes, a stalk of celery and some more zucchini (how much longer is zucchini season going to last?).

18 Sandwich rolls from Costco $3.35, grapes & melon from Safeway $4.31, Whipping Cream from Target $3.78, and everything else from Fred Meyer $18.67.  The Handsome Husband mentioned to Farmer Ted we’d be interested in a few boxes of corn… Let’s keep our fingers crossed Farmer Ted still likes baked goods. :)

The green beans finally made their first appearance.

But the highlight of the week: Lobster Dinner for only $10 (shipping fee) thanks to Groupon!

I bet you’re wondering how I pulled that one off.  :)

The in-laws flew in for the weekend to celebrate my MIL’s 60th birthday and we I wanted to do something special without breaking the budget The Handsome Husband would of been just as happier if not happier to go to Costco and buy a bunch of steaks.  I signed up for Groupon about a year ago and since then I’ve been slowly earning $10 referral credits.

You know all about Groupon right?  Every time you refer a new friend to Groupon, you earn a $10 Groupon credityou can spend on anything you want.  Not only is Groupon a cool way to save money… it’s also a cool way to earn a little too.

Total spent this week $50.60

Total spent year to date $872.28

I think I may just have to lock myself in my house and hide the key in order to make it to January 1st without going over. :(

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Week # 27 On One Hundred Dollars A Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It


G’ Day Mate…  There’s no money in the budget this month for a little shrimp on the barbie so a peanut butter sandwich will just have to do… :)

I spent more time sleeping in and going to garage sales this week than grocery shopping.

As you might have guessed… this was a slow week for Miss Mavis.  Besides harvesting fresh strawberries, peas, raspberries and swiss chard from our garden I also picked up:

9 boxes of brownies, 1 gallon of milk (free w/catalina) 1 package of Twizzlers (The teenagers are saving those for the upcoming Harry Potter movie) 1 (free) can of corn, 3 (free) doughnuts and 4 boxes of Nature Valley Granola Bars from Albertsons on the last day of the sale for $9.64    (I also earned $7 in catalina coupons thanks to the Nature Valley Granola Bars).

On July 4th I picked up whipping cream & Jello-pudding (for my strawberry cake) and a free 4 pack of tropical fruit (thanks to the Albertsons Summer Sizzlin’ Sweepstakes) for $6.28

8 ears of corn for $2.00 at QFC

1 gallon of milk, 1 head of iceberg lettuce, 1 loaf of bread , 1 lemon, 2 banana’s (missing from the photo) and 1 large packet of green bean seeds for $2.53  (I used my $7 in catalina coupons from the Nature Valley Deal).

While the monkeys were at the dentist I popped over to P.F.Chang’s and picked up a FREE ORDER of lettuce wraps (and paid $2.75 for a strawberry lemonade).

I was able to order FREE Justin’s Peanut Butter from Amazon.com thanks to Swagbucks...

2 FREE Sharpies thanks to the $1.00 off  Target printable coupon.

Monkey Boy paid .50 for a glass of lemonade and 1 Rice Krispie Treat from a concession stand at a neighborhood garage sale.

I paid $1.00 for 4 Otter Pops (and take a look at the awesome robes from Morocco I picked up at the garage sale for only $5!  I’m sure  you’re all terribly disappointed you didn’t get in on that deal! But hey… YOU SNOOZE YOU LOSE!   If you’re wondering why I look like a linebacker… It’s because I also picked up a really nice white down jacket for $7… which according to this photo I was still wearing at about 2 in the afternoon in 80 degree weather.   Geez… no wonder I thought .25 cents for Otter Pops was such a great deal… I was obviously suffering from the side effects of sun stroke! Ah Hahaha!  Actually I scored a TON of great bargains over the weekend… And I’ll be posting them tomorrow. :)

Total spent this week $24.70

Total spent year to date $690.45

How did YOU? Did you find anything you just HAD TO HAVE?

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Week #24 On One Hundred Dollars A Month…

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

Last Monday I was able to pick up 2 gallons of milk & 2 packages of Nabisco Fig Newtons for $7.96.  I was able to use a buy 1 gallon of milk and save $1.00 on Nabisco cookies coupon (I had 2 coupons) plus I used a double coupon on both… PLUS… get this… there was also some sort of catalina promotion running where if you bought 2 packages of Nabisco cookies you received a coupon for 1 FREE gallon of milk…

And here’s my FREE gallon of milk!  And some beans… I heart green beans… $2.54

And because I’m a double coupon superstar… I was also able to pick up 6 more bottles of FREE salad dressing and 3 boxes of tic tacs for FREE… However the second round of green beans were $2.13.

I also decided to take the plunge and spend BIG BUCKS on trying out a new recipe… So I shelled out $6.68 a fancy ingredients…

And that’s it… that’s all I bought for groceries this week. :)

But then… are you ready for this>>> Mavis took her Father out to lunch for Fathers Days… yep… to Maggiano’s… yep… Do you have any idea how much it costs 6 people to eat lunch at Maggiano’s without looking like a tightwad?  $168.96…Holy Cats Batman!

Now… Before you go and think I went off the deep end…I want you to know  I had been saving up for this big purchase for some time…  And boy was it worth it.  Deep friend zucchini…

Spinach salad with gorgonzola cheese and pine nuts… spinach and chicken manicotti… and a few more platters of delicious food…  We all sat here for two and a half hours eating…and eating… and eating a little more…

But… even though our bill came to $168.96… I was able to use a $100 eGift Card I earned through Swagbucks (C’mon… you didn’t really think I’d pay full price did you?) and another $10 off by subscribing to Maggiano’s email newsletter… so in the end I only had to shell out $58.96.  Still… way over budget… but was thinking… with summer coming up… and all the garden goodness I’m growing in the backyard…plus my awesome stockpile of FREE food… we should be fine.  I’ll just have to reduce my weekly grocery spending a bit until I can get back on track.

Total Spent This Week $78.27

Total Spent Year To Date $626.41

How about YOU?  Any big splurges this week?

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

What’s Mavis giving away this week…

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It


$10 Gift Card to Starbucks!

Oh Mavis… that’s so nice of you…

Really… it’s no big deal…

I got it for FREE with my Swagbucks!

Wanna win? Tell me your favorite brand of light bulbs and I’ll pick 1 lucky winner sometime on Friday.

May the bulb be with you :)

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to redeem Swagbucks…

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

Reader Michelle over at Give A Girl A Fig left me this comment:

So…I have lots of Swag bucks…but no idea how to cash them. in Would you be willing to do a tutorial? Or is it so simple that I’m embarrassing myself by even admitting this?

After you’ve earned a boatload of Swagbucks… your next step is to cash them in… I’m personally a fan of the Amazon.com gift cards but I also like to have a few Starbucks cards on hand for free tea and coffee at the airport.

Here is how to redeem your Swagbucks (for a gift card).


Log into Swagbucks.com and click on the “Swag Store” tab on the left side of your screen.

Click on the Gift & Rewards Cards tab on the left side of your screen.
Click on the gift card you want to redeem.
Click the “Snag This!” tab.
Click “submit Order.”

Check your email account and click to verify your order.

Wait a few weeks for it to arrive… hopefully via a super cute Mail Man.

Think of dear old sweet Mavis when you’re sitting in Starbucks or when you’re ordering something off amazon.com

Hope that helps! If you have anymore questions just leave me a comment below and I’ll try to help you.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Recipes Garden Frugal Canning Chickens Travel