How I Feed My Family for $100 a Month – Week 28 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

haagen daz bars

Costco $8.49

A big thanks to Nicole who shared last week Haagen Daz ice cream bars were $3.00 off at Costco. The HH was so happy! The vanilla chocolate almond bars are his favorite! :)

target market pantry pasta

Target $5.89

I tried a new recipe last week that called for V-8 juice, it’s not something I normally buy the my husband likes it so I figured why not? Remember the Pretzel Cookies with Chocolate & Peanut Butter Chips I made last week? Well luckily I can get a few more batches out of the bag peanut butter chips I bought at Target because man are those expensive!

tyson chicken breast tenderloins

Target $11.98

Chicken! I had to buy chicken. :( Let me tell you Bob it’s always a sad day around here when I run out of my bulk order of Zaycon chicken. I have plenty of chicken freezer meals I can use but we are officially all out of single chicken breasts and the next Zaycon deal doesn’t come around to my neck of the woods until around the middle of October. Boo!

chicken stir fry dish

During the summer months we probably eat stir fry about 2, maybe even 3 times a week. I mean really, how can you go wrong with fresh veggies, rice and a little meat? It’s the easiest dinner ever if you ask me. {Get the recipe for my chicken stir fry HERE}

smith brothers milk

Smith Brother’s Milk Delivery - Sponsored

I realized I needed to add butter and whipping cream to my milk delivery but the cut off time to change your order online for the next days delivery is 6pm. Luckily the old school way of leaving a note in the milk box still works. Yay!

With the garden in full swing now I’m not having to stock up at the grocery as much as I usually do during the winter months which is pretty sweet if you ask me. How about you? Have you seen a dramatic reduction in your grocery bill? Or are you sending those extra dollars in ice cream like me? ;)

~Mavis

Total Spent This Week $26.36
Total Spent This Year $1,011.22 {Eeek! I’m way over budget!}
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.



How I Feed My Family for $100 a Month – Week 27 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

ben and jerrys ice cream

Albertsons $12.45

When it’s 90 degrees outside it’s all about priorities, right? ;)

The HH was really craving Haagen Daz Ice Cream Bars but Albertsons was having a buy 5 get ice cream for $2.49 sale on the Ben and Jerry’s and Klondike Bars so that’s what we picked up instead.

tillamook yogurt

Albertsons $5.79

Yogurt for Monkey Boy and cheddar cheese for Homemade Macaroni and Cheese.

homegrown raspberries and vegetables

Backyard Garden

I don’t know about you but I LOVE the summer months. Even though I don’t have a huge garden this year, it’s still pretty amazing what we can harvest around here on a daily basis. I harvested all these lovely fruits and vegetables last night right before dinner. Multiply that by 7 and it’s pretty easy to see how we can shave some serious money off our grocery list in the summer and fall months.

Gardening is rad. There’s no doubt about it.

smith brothers milk

Smith Brothers Milk Delivery - Sponsored

I didn’t add anything fancy to our order this week, just the basics. ;) Did you know that Smith Brother’s Farm was voted the 2014 Plant of the Year by Dairy Foods? How cool is that? I think “ll order some chocolate milk for Monkey Boy and some cottage cheese for the HH for net week. We’ll see.

How did you do this week? Do you find yourself hanging out in the ice cream section at your local grocery store this time of year too? What’s your favorite way to cool down in the summer months?

Mavis wants to know.

Total Spent This Week $18.24
Total Spent This Year $984.86
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How I Feed My Family for $100 a Month – Week 26 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

QFC Shopping trip

QFC $13.11

QFC had some great deals this week including a Buy 6 and Save special so I went ahead and picked up pasta for $.49 a box, Ragu pasta sauce for $1.49 a jar and Minute Maid orange juice for just $1.99 a bottle. Those are some pretty good prices if you ask me.

I also snagged a whole chicken and made 2 dinners out of it. 1 roasted chicken dinner and a pot of homemade chicken soup the next night. :)

red cherries

Albertsons $6.63

Cherries! I couldn’t resist!! Luckily I won’t be shelling out too much money for fruit this summer because our raspberry and blueberry patches are loaded but cherries and peaches? Heck ya I’m going to grab them when I find a good deal.smith brothers farm

Smith Brother’s Milk Delivery – Sponsored

Milk. It does a body good. ;) Having milk delivered is AWESOME, there’s no doubt about it and luckily we are in an area where we can get it delivered to our doorstep once a week from a local farm. Pretty stinkin’ rad if you ask me.

How about you? How did you do at the stores this week?

Now that summer is in full swing, are you going to the grocery store less and less because of all the yummy fruits and vegetables you’re harvesting from you garden? If so, what are you harvesting this week?

Mavis wants to know.

Total Spent This Week $19.74
Total Spent This Year $930.62
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Preventing Food Waste – How to Use Your Summer Harvest

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

This is a sponsored post. All opinions are my own. For more information, see my disclosure policy.

#SAVEITSUNDAY

I recently teamed up with Glad Food Protection to take the #SAVEITSUNDAY pledge to not only help eliminate food waste in my own kitchen, but to show you some cool and creative ways you can reduce food waste in yours.

What is the #SAVEITSUNDAY pledge?

Well basically it’s about loving food more and wasting it less, one day at a time.

fresh homegrown fruits and vegetables

It feels like it’s been awhile since I’ve talked about food waste on the blog. I suppose that has something to do with the fact that Mr. Produce Guy and I broke up. We’re still friends, of course, but not having that weekly haul of reclaimed foods means I don’t have food waste constantly on my mind.

Since gardens are in full force and many harvests are at their peek, I though it might be a good time to revisit some great ways to use and preserve your summer’s bounty. Here are the top 5 ways I use my produce:

Canning Corn - How to Can Fresh Corn

Can It: Canning  is my very favorite way to preserve food and prevent food waste. You can pretty much can just about anything! Don’t be afraid of canning either. I  know a lot of people shy away from it because they think it’s much more complicated than it is.  Check out all the canning recipes you can choose from!

how to freeze soup

Freeze It: In addition to using Glad Food Protection bags to freeze some of your excess harvest {check out some of the things I like freezing HERE}, you can also use them to store freezer meals utilizing ingredients growing like crazy in your garden {check out my Freezer Meal 101}. I also love to make my Fast and Easy Strawberry Freezer Jam and store it in Glad FreezerWare.

Pickle It: I mean obviously dill pickles are a must! But I love pickling all sorts of things: pickled corn relish and pickled beets to name a few. So many veggies can be pickled and canned or even stored in GladWare Containers in the fridge.

Donate It: This is my very favorite thing to do with my big summer harvests. I talk a little about how to donate your excess in this post about Excess Harvest.

diy compost tumbler

Compost It: If you still find yourself with excess produce, don’t throw it away! Compost it instead. Check out why composting is so essential and find out how to make compost and compost bins HERE.

#SaveItSunday

For more information about the #SAVEITSUNDAY Pledge and how you can reduce food waste in your own home, head on over to SAVEITSUNDAY.com.

Looking for more Glad Food Protection Pointers? Head on over HERE where you’ll learn lots of cool tips and tricks to keep the food you love fresher, longer.

You can also follow Glad on Facebook, Twitter, Instagram, YouTube and Pinterest.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How I Feed My Family for $100 a Month – Week 25 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

costco shopping trip

Costco Shopping Trip $28.85

I went into Costco to pick up some photos and walked out with a few things I just had to have. It’s a good thing I didn’t bring a cart in with me {yes, I’ll admit walking around Costco with a 20 pound bag of potatoes is weird} or I would have tossed a few more items in the cart.

It’s all about self control people… self control. If you can’t carry it, don’t buy it. ;)

zaycon steak

Zaycon Steak Event – Free

Last week I also picked up 10 pounds of frozen Zaycon Steaks {I had some Zaycon credit so it was free}. We cooked some on the grill this past weekend and man oh man was it good!

haagen dazs ice cream and peach sorbet

Albertsons $7.96

How could I resist Haggen Dazs Ice Cream when it was only $1.99 a pint? Everybody has their favorites:

HH: Butter Pecan
Mavis: Orchard Peach
Monkey Boy and The Girl: Coffee

What’s your favorite flavor?

smith brothers milk delivery

Smith Brother’s Milk Delivery – Sponsored

It’s so nice to wake up and be able to grab fresh milk off the porch in your pj’s. ;) The HH is currently in love with Smith Brother’s cottage cheese and since The Girl still had some of her whole milk to drink from last week we swapped out her whole milk for some sour cream this time around.

How’d you do this week? Did you buy anything exciting?

~Mavis

Total Spent This Week $36.46
Total Spent This Year $910.88
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How I Feed My Family for $100 a Month – Week 23 and 24 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

tyson chickenCostco $22.78

I’ve changed my shopping habits a bit this week. With all of the end of the year/graduation activities around here, our eating schedules have been totally off. So this week I played catch-up a bit in the shopping department. Plus, The Girl and I are gone all this week and I had to make sure the HH and Monkey Boy don’t starve!

albertsons grocery shopping trip

Albertsons $27.92

Monkey Boy put in a few requests this week and I obliged. I also was running low on popcorn for movie night with The Girl and they had some on sale, so I snatched them up!

simply orange juice

Fred Meyer $5.62

I’m trying to make sure the crew we leave behind has at least a few healthy alternatives while we are away. Anyone wanna guess how much of the good for you food is left when we get back?

vitacost groceries

Vitacost $5.05

I had some Vitacost credit so I ordered a boatload of treats for the boys to enjoy while The Girl and I are away this week. Now anyone care to wager how much of the snack food will be left at the end of the week? {Ha! My guess is going to be NONE.}

QFC shopping trip

QFC $13.63

I stocked up on easy to prepare foods so the boys can make some quick meals. Anyone can prepare hot dogs, right?

fred meyer shopping trip

Fred Meyer $12.67

And a few more healthy staples to round out our week.

smith brothers milkWe had this Greek Gods Honey Strawberry yogurt delivered this week with our milk delivery. Let’s just say it lasted all of an hour around here. We put that on our keeper list for sure!

smith brothers milk delivery

Smith Brother’s Milk Delivery – Sponsored

How’d you do this week? Do you find yourself shopping differently as the seasons change? I sure do!

~Mavis

Total Spent This Week $87.67
Total Spent This Year $874.42
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.98

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Is Local Milk Worth The Price?

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

twin brook creamery

I did something crazy today. I went to the store with the sole purpose of buying milk in a glass bottle, just to see what it would taste like.

I stood in the dairy section a good 5 minutes staring at the price trying to justify buying it.

old fashioned glass milk bottles

I lucked out. Another shopper came by and started to tell me how good the milk was, and how it was totally worth the price.  Then she pointed to the milk that was marked down to $1.49 a quart {normally $1.99} and I put 4 bottles in my cart.

fresh butter

When I got home I opened one of the bottles and it had a little “plug” at the top.  It took me a second to realize this was butter. Real, sweet cream, butter. Can you believe it?

twin brook creamery glass milk bottles

A gallon of fresh milk from a family farm in Western Washington that’s about 140 miles from my house, costs about $6 a gallon. Mystery milk from Costco or Albertsons, about $3.

Taste wise, there is absolutely no comparison. The fresh milk tastes way better than regular grocery store brand milk. It tastes like real milk, like the stuff I drank when I was a kid.

It’s weird. I’ve been missing out all these years and never knew it. Maybe it’s true, there are somethings in this world worth paying full price for. Quality DOES matter.

What do you think?  Would you be willing to pay DOUBLE for an everyday item like milk?  Is there something in your weekly grocery budget you’d purchase no matter what the price was?

~Mavis

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How I Feed My Family for $100 a Month – Week 22 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

qfc shopping trip

QFC $17.51

QFC had some pretty good deal this week. Whole chickens $0.99 a pound, Tuna $0.50 a can English cucumbers $1.25 each so I stocked up. I was hoping to get a few more chickens but I ended up getting the last one out of the meat case and had to get a rain check for the next delivery.

I also grabbed some manager markdown mushrooms and a loaf of day old French bread which was PERFECT because I made baked French toast for breakfast. :)

albertsons shopping trip

Albertsons $9.75

I had to dash into Albertsons at the very last second to grab strawberries and whipping cream so we could make a Strawberry Pudding Cake for the HH’s birthday dessert. About 13 years ago he tried this cake at our neighbor’s BBQ and fell in love with it and we’ve been making it once a year since.

If you’ve never tried layering a cake with vanilla pudding before, TRY IT!!!

smith brothers dairy

Smith Brothers Milk Delivery - Sponsored

The HH loved the Alpenrose cottage cheese he tried last week so much that he asked me to order another tub of it for his lunch. In fact my husband says it’s the best cottage cheese he’s ever tasted. And Monkey Boy? Well let’s just say he was over the moon when he found a bottle of chocolate milk in the fridge.

So how did YOU do this past week? Did you find any cool deals?

~Mavis

Total Spent This Week $27.26
Total Spent This Year $786.75
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.94

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How I Feed My Family for $100 a Month – Week 21 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

costco shopping trip

Costco $12.16

Have you ever bought those camisoles from Costco? Aren’t they the best? Well I popped in the other day to pick up a pack and grabbed a few other essentials as well. ;)

chef boyardee lasagnaTarget $2.16

Monkey Boy and I were in Target when he spotted Chef Boyardee Lasagna in a can for $0.54 each. Ummm, gross, but okay, I suppose I can fork over $2.16 if that’s what you really want. Ha! Maybe he thought since his beloved Doritos were not on sale that he had a better chance of getting lasagna in a can???

omaha steaks

Omaha Steaks – FREE

Happy Birthday to the Handsome Husband! For as long as I can remember his parents have been sending him an Omaha Steaks care package for his birthday. Pretty sweet if you ask me. Last year The Girl didn’t even get 1 piece of the beef jerky because the boys ran off with it so quickly, so when she saw it in the box this year she quickly asked for a few pieces.

It’s the little things that make up happy, right? Beef jerky and canned lasagna. Yum. Yum.

smith brothers milk delivery

Smith Brothers Milk Delivery - Sponsored

You are never going to believe this. Smith Brothers heard that I might be switching my service to every other week once The Girl left for school so they contacted me and one thing led to another and now I get to try a bunch of their products for free. This week we’ll be trying their Sweet Cream Butter and Alpenrose cottage cheese. Yipee! Free dairy products? I’ll take it. Thank you Smith Brothers!

~Mavis

Total Spent This Week $14.32
Total Spent This Year $759.49
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.94

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

Smith Brothers Farms Logo

One Hundred Dollars a Month is proudly sponsored by Smith Brother’s Farms, my family’s favorite milk. Check out their website HERE and learn about the over 100 top quality products Smith Brothers Farms can deliver to your porch box.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 20 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons shopping trip

This weeks grocery tally is a little different. I used a few coupons so I  thought I would break down a my shopping trips so you could see how I used the coupons in case you wanted to get some of the same deals.

Also, I was talking to my neighbor Girly Girl last week and she wanted to know if there were any deals on milk and cereal so I went ahead and picked up a few things on her list from Safeway so that is why you don’t see the amount in my final tally. :)

Albertsons Shopping Trip $8.26

Yoplait Yogurt Cups, 6 oz  $0.38 w/ in ad coupon {limit 10}

Use {1} $0.40/6 Yoplait Yogurt Printable Coupon
Use {1} $1.00/4 Yoplait Yogurt Cups 4-13-14 SS
Final Price: $0.13 each after coupons WYB 10

Dreyer’s Ice Cream, 1.5 qt $1.99 each WYB4
Use {2} $1.00/2 Dreyer’s Slow Churned Light Ice Cream or Grand Products, 1.5 qt or Larger  5-11-14 RP
Final Price: $1.49 each after coupons

Ronzoni Pasta 12 – 16 oz box $1.00
Use $1.00/1 Ronzoni Gluten Free Pasta Coupon
Use $1.00/2 Ronzoni Healthy Harvest Pasta Coupon
Use $1.00/1 Ronzoni Pasta Coupon 5/11/14 SS
Final Price: As low as free after coupons

La Brea Bread Baguette  $1.99
Use $2.00/1 La Brea Bakery Product Printable Facebook Coupon
Final Price: Free after coupon

safeway shopping trip

Safeway Shopping Trip $21.23 {I picked this stuff up for Girly Girl}

2 Liter Bottles of 7Up $0.88
Use $.88 Safeway Just 4UCoupon in weekly flyer
Use $1.50/2 Share and Save Coupon
Final Price: $0.13 each after coupons WYB2

Bull’s-Eye BBQ Sauce, 18 oz  $0.99
Use $1.00/2 Bull’s Eye BBQ Sauce, 17.5 oz or larger Coupon 5/11/14 SS
Final Price: $0.49 each after coupons WYB2

Revolution Foods Meal Kits, 3.19 – 4.2 oz  $1.99
Use $2/1 Revolution Foods Meal Kit, 2.8 – 4.2 oz  Printable Facebook Coupon
Final price: Free after coupon

Hillshire Farm Products, 7 – 15 oz  $2.99
$1.00/1 Hillshire Farm Smoked Sausage Links 5/18/14 RP
Final Price: $1.99 after coupon

FREE Milk when you buy any {4} participating Quaker Products Mix & Match 4/$10.00
Use $1/2 Quaker Chewy Bars coupon from 5/4/14 RP
Final Price: as low as $2.00 per box

winco bulk spices

Winco Shopping Trip $13.63

The bulk bins at Winco are Da’ Bomb. I tend to stock up on spices and other bulk items there about twice a year when I’m in the area.

smith brothers milk delivery

Smith Brother’s Milk Delivery $11.16

Having milk delivered is a HUGE time saver and knowing it comes on the same day each week is very helpful when it comes to meal planning.

How did YOU do this week? Did you find any deals?

And, what’s the most you are willing to pay for a box of cereal?

~Mavis

Total Spent This Week $33.05
Total Spent This Year $745.17
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.94

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Recipes Garden Frugal Canning Chickens Travel