How to Feed Your Family for $100 a Month – Week 18 of 52

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons double coupon shopping trip

Albertsons $ 29.74

Remember the good old days when Albertsons took double coupons? I totally forgot to snap a picture of the groceries I purchased from Albertsons this past week so I thought I would pull up this golden oldie instead.  Back at the height of the double couponing craze I would get up at 4 am to clip and organize all my coupons so I could be at the store at 5 am when it opened.

Then I had to gather all the deals {I never cleared shelves, but I did pre-order groceries though an assistant manager} and then stand in line at the cash register. On a good day I’d be first in line. On a bad day I’d still be standing in the checkout line 2 hours later waiting for other couponers to purchase their groceries. {The store I shopped at would open a line specifically for crazy couponers so the “normal” shoppers wouldn’t have to wait in line}.

It took a lot of planning {and a lot of time} to get that many groceries for just $7.24. Looking back, it was nuts. And we ate a ton of processed crap. These days I gladly pay 4 times that amount for about a 10th of the food. I know this is going to sound kind of strange, but I’m glad my shopping habits have changed.

With careful planning I am able to feed my family for roughly the same amount {give or take a few hundred dollars a year} without having to feed them a bunch of processed food with ingredients and preservatives I can’t pronounce and you know what? It feels good.

People change. And so do their shopping habits. :)

Here’s what else I purchased this week:

groceries from vitacostVitacost $7.53

I love ordering from Vitacost! Not only do they have great prices on organic, gluten free and healthy foods, but they also give you a $10 credit when you refer a friend {and your friend gets a $10 off $30 coupon}. This past week I was able to order everything you see above plus earn 4% cash back when I placed my order through Ebates.

ghirardelli mini chocolate chips

Amazon – Free thanks to Swagbucks. :)

It had been a while since I checked my Swagbucks account so I was pleasantly surprised when I found out I had enough points for a $50 amazon gift card sitting there. I haven’t used swagbucks in a while but I think it’s still a great way to earn some extra moolah.

smith brothers milk delivery

Smith Brother’s Milk Delivery $11.16

I forgot to snap a photo of this weeks Smith Brother’s milk delivery so I’m using one from a few weeks ago. Even though having milk delivered costs a little more, it really has cut down on my trips to the grocery store {and the impulse buys that go along with it} so for now we are still going to continue to have our milk delivered. Once The Girl goes off to college though, I may have to cancel it because we won’t meet the $10 weekly minimum. We’ll see.

So how did YOU do this week? Did you snag any deals?

~Mavis

Total Spent This Week $37.27
Total Spent This Year $645.52 
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $38.94

Read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Related posts:



Comments

  1. Sandra says:

    When our girl went off to college, we changed our Smith Brothers milk delivery to every other week. It works well.

  2. So happy to hear that you have changed your shopping habits! Feels great, right?

  3. Wow! You go girl!!

  4. Laura Arnett says:

    Refer me on the vitacost so we both can get a deal :) ))

  5. I have a standing order, but sometimes cancel. We went from the teenage boy practically swimming in milk to not drinking much at all So, since there is a $10 PER WEEK order, you can skip or heaven forbid, order something not on your diet list from the bakery! haha

  6. I like that you noted that you no longer do the super coupon route. I was always confused by that process because it is 99% junk processed food, or stuff I just don’t use/need. It does cost more at times to eat better quality food, just as it takes time to grow quality food, but it is so worth it! I like seeing your blog (and you of course) alter and adjust your goals. Seeing all the gardening information has been great, but to grow only for weight, and not like all the food you grow doesn’t make any sense … Aside from the desire to reach an amazing goal. Anyway, I look forward to growing veggies alongside you this year again!

  7. Samantha Boissoneault says:

    Please refer me for the vitacost too.

  8. D'Anna says:

    I miss doublers, I don’t miss cleared shelves at 7AM on a Sunday morning. I also miss your grocery outings w/ the single and twin banana’s to use up the overage…good times

Speak Your Mind

*

Recipes Garden Frugal Canning Chickens Travel