Mondays with Mavis – How to Feed Your Family for $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

albertsons shopping trip

Albertsons $13.65

This past week was a total snooze fest in the grocery shopping department. The HH tried some Greek Gods Greek yogurt awhile back and absolutely LOVED it, but at $4.99 for a tube of the stuff I never bought it. Until this past week. Albertsons had it on sale for $2.99 so I was like what the heck, and two tubs of the stuff.

Which may have been a mistake now that I think about it because it’s all my husband talks about now.

“When is it going on sale again? Are you going to buy more? You know what would make a great Christmas gift? A case of yogurt!!! {What a fruit loop I tell you}.

food waste in America

Mr. Produce Guy FREE

Who needs to buy produce when you can get it for free? Mr. Produce Guy is too good to me.

See, I told you it was a boring week for groceries. :) I need to go out today and get supplies for our holiday feast {we are having ham} and I’m hoping the stores won’t be too crowded {a girl can dream, right}.

Peace Out Girl Scouts,

~Mavis

Total Spent This Week $13.65
Total Spent This Year $2144.08 {Yep, I’m over for the year}
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $919.96 {I bought a Meyer Lemon Tree, Rhubarb crowns, 6 Fruit Trees , 16 yards of soil}, Walla Walla Onions and 90 pounds of seed potatoesPlus, supplies to make my own potting soil. I also picked up a boatload of heirloom tomato plants at the Seattle Tilth sale.

Read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Related posts:



Comments

  1. Mavis has he tried Chobani? We love the blood orange, the pineapple and the flips. Our favorite Flips are the key lime pie and the coconut with almonds and dark chocolate. Yes they can be spendy but totally worth it. We have a chobani plant locally and they are super community minded so I feel like it is worth it to support them.

  2. My son works at a grocery store and right before his shift started at 3 PM he sent me a text saying ALL 15 lanes were open with 6-10 people waiting to check out at each of them. Good luck shopping Mavis!

  3. The Greek gods yogurt is the best! We eat it for desert. My three year old is nirvana whenever we buy it.

  4. Have you thought about making your own using that yogurt as a starter for it? There are lots of sites out there that will tell you how to make Greek yogurt.

Speak Your Mind

*

Recipes Garden Frugal Canning Chickens Travel