Food Waste in America – What Am I Suppose to Do with All this Watermelon?

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

food waste in America

This week there were only 2 boxes of free produce from our local grocery store. I just about fell over when I saw all the watermelon. I mean really, we can only eat so much.

Has anyone ever tried freezing watermelon? Can it be done? If so I’m thinking a few chunks of watermelon might go nicely in a smoothie or something. I’ve dehydrated watermelon before, but I don’t think I have tried to freeze it.

fresh cut watermelon

We kept 5 giant tubs of melon {so far we have polished off 3 tubs} and a small bowl of strawberries for ourselves and gave the rest of the reclaimed produce to our  flock of backyard chickens.

No matter how you look at it, free is free. And even though the pickings this week were slim, we are still happy to have them.

Peace Out Girl Scouts, have a great day.

~Mavis

Would you like to see what else we have brought home over the past year?

Head on over HERE to read all the past stories and to see all the pictures.

If you have just stumbled upon this series and are wondering how I got all this food for free, you’ll want to read this story first.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.



Mondays with Mavis – How to Feed Your Family for $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

mavis one hundred dollars a month

A strange thing happened at the Boston airport {besides the part about the HH deciding we had to be there 6 hours before our flight was due to take off}. I made a grocery list. A really, really long grocery list.

Idle hands, and sleep deprivation do not go well together.

Here are the groceries we purchased when we came home from our vacation to Boston.

safeway gallon milk jugs

Safeway – $5.38

Our flight from Boston arrived around 10pm and on the way home the HH pulled into Safeway and grabbed 2 gallons of milk for the next morning.

winco shopping trip

Winco – $88.33

Winco sent out $10 off a $50 purchase postcard coupons last week to Washington and Oregon residents with Winco stores in their area. Plus there was an additional $10 off $50 coupon available to print on the Winco website as well.

winco shopping trip fresh vegetables

Here is a close up of all the goodness. In case you don’t know already, Winco has a great bulk foods section and their deals on produce are pretty good too. Earlier in the year we stocked up on bulk spices and oats so this time around we bough mostly fruits and vegetables and  a couple of canned goods.

oroweat bakery outlet

Orowaet Bakery Outlet – $10

Our next stop was to the Oroweat Bakery Outlet. If you’ve never been to a bakery outlet, you should totally find one in your area and stop by. We picked up 5 packages of bagels, 3 loaves of bread, 2 bags of rolls, English muffins and a box of dounuts for Monkey Boy all for $10. Not to shabby if you ask me!

costco shopping trip

Costco – $159.61

Holy crap. What is wrong with Mavis?

We went to Costco. I have no excuse. We needed stuff.

So, as you can see, clearly I’ve lost my mind. We spent $263.32 this past week and we stocked not only the refrigerator with yummyness, but the pantry and freezer as well.

Sometimes you just have to live it up. Will we make it to the end of the year on a grocery budget of $100 a month? Hmm. That would work out to $1.14 a day for a family of four for the rest of the year. So, not likely. But you know what? Life is short, and I don’t want to waste anymore of it clipping coupons for products we don’t want to eat.

I’m not sure what our grocery tally will look like at the end of the year, but I will continue to save where I can.

Peace Out Girl Scouts, wake up everyday and make it count!

~Mavis

Total Spent This Week $263.32
Total Spent This Year $910.87
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $781.98 {I bought a Meyer Lemon Tree, Rhubarb crowns, 6 Fruit Trees , 15 yards of soil}, Walla Walla Onions and 90 pounds of seed potatoesPlus, supplies to make my own potting soil.

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Pick Up Lines for the Grocery Store

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

Pick up lines for the grocery store

Single {or just having one of those days where you wish you were}?  If you’re  looking for love, I’m here to help.  Each week, I’ll give you a new location and a list of cheesy, ahem, awesome pick-up lines.  All you have to do is go on assignment and use them.  You’re welcome in advance.

This weekend, head to the grocery store and try some of these lines out:

  1. Baby, have you been eating your Campbell’s soup?  Because you are looking Mmm, Mmm good!
  2. Your name must be Lucky Charms, because you’re magically delicious.
  3. Roses are red, bananas are yellow, wanna go out with a nice little fellow?
  4. I heard milk does the body good, but man, how much have you been drinking?
  5. Baby, you’re so sweet, you put Hershey’s out of business.  And, speaking of Hershey’s, how about a kiss?
  6. Is your name Pepsi?  Because you sure are sizzling.
  7. Does your Dad own Snapple, because you’re made of the best stuff on earth.
  8. Let’s make like fabric softener and snuggle.
  9. This isn’t a beer belly, it’s a fuel tank for the love machine.
  10. Was your Dad a baker?  Because you’ve got a nice set of buns!

Make sure to invite me to the wedding.

Have a great weekend,

Mavis

*I think number 4 is my favorite.

Do you have a favorite pick-up line?  Let me know in the comments below.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Food Waste In America – Reclaimed Food Show and Tell

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

food waste in amercia

This week there were 2 boxes of chicken scraps to pick up from Mr. Produce Guy.  At first glance I wasn’t sure there would be much to reclaim. But after I lifted up the bags of grapes and knew I had hit the jackpot.

box of tomaotes

Mama Mia! Holy tomatoes batman!

We did have to toss a few tomatoes but we made several batches of homemade tomato sauce with the rest.

lettuce blend

There were also lot of of salad greens but strawberries and other veggies were tossed into the leafy greens. Instead of digging through them we decided to give the entire box of salad to the chickens.

organic girl super greens

2 tubs  of Organic Girl super greens were free because of the sale date stamped on the container.

red and green grapes

Fresh grapes! We LOVE grapes around here and the kids especially love to pack them in their lunches.food waste in america

A huge box of tomatoes, organic salad greens and grapes. Not to shabby for free if you ask me.

Have YOU been successful trying to get your local grocery to give you their scraps? Does your store donate their extra produce or is it tossed in to a dumpster?

Mavis wants to know.

Would you like to see what else we have brought home over the past year?

Head on over HERE to read all the past stories and to see all the pictures.

If you have just stumbled upon this series and are wondering how I got all this food for free, you’ll want to read this story first.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Mondays with Mavis – How to Feed Your Family for $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

chicken pot pie

Last week was really weird. I barely left the house. On Monday I picked up 40 pounds of chicken from Zaycon and spent an entire afternoon and a good part of the next day cooking and processing the meat.

When The Girl Who Thinks She’s a Bird found out we were getting a boatload of chicken, she immediately requested a chicken pot pie. So instead of just making one for dinner, I went ahead and made four. 3 for the freezer and one for that evening.

If you are not into freezer meals, you should be. They make life a heck of a lot easier. Especially when you have teenagers and everyone is going in different directions all the time.  Being able to grab a meal out of the freezer, or toss something in to the crock pot is a huge lifesaver if you ask me.

I’ll try and get a picture post up today or tomorrow and show you some of the meals we ate last week, but for now, here is what I purchased over the last 7 days.

zaycon chicken

Zaycon Chicken - $42.60

I had a few Zaycon credits so I was able to save a little money on a 40 pound box of chicken breasts. You can earn Zaycon credits 2 ways, by referring people or by helping out at a Zaycon event. Either way, I think it’s a great way to save.

fred meyer shopping trip

Fred Meyer – $6.63

We had  frozen peas in the freezer and canned gravy in the pantry so all I needed to make the pot pies was some corn and carrots.  I found an awesome sweet potato recipe online and had these wild plans to make a gourmet dish but I just didn’t have the time to make it. Maybe next week.

embasa chipotle peppers

Fred Meyer – $1.99

Mr. Produce Guy gave us a bunch of strawberries last week and I whipped up a batch of strawberry chipotle jam with some of them.  I had everything on hand except the hot peppers.

fresh strawberries

Mr. Produce Guy – FREE

Free Produce rules!

As you can see I hardly bought anything last week. We are officially out of milk, bread, butter, yogurt, potatoes, carrots, cheese, cereal, or anything else good as my kids would say.

I need to go grocery shopping BIG TIME. Sure, we have  a bunch of chicken, elk and salmon in the freezer, as well as a bunch of strawberries, but we are pretty much out of everything else.

I’ve been so busy with my garden and concentrating on growing food rather than buying it that I’ve turned in to Old Mother Hubbard.

I guess it’s time to go shopping and fill the refrigerator and cupboards again.

Buying and growing food. What a chore.

~Mavis

Total Spent This Week $51.22
Total Spent This Year $647.55
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $781.98 {I bought a Meyer Lemon Tree, Rhubarb crowns, 6 Fruit Trees , 15 yards of soil}, Walla Walla Onions and 90 pounds of seed potatoesPlus, supplies to make my own potting soil.

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Reclaimed Food Show and Tell – Free Strawberries and Grapes

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

feed-your-family-for-free

I just about fell over when I first saw the 30 boxes of strawberries. My immediate thought was strawberry jam. Then strawberry smoothies, then what the heck am I going to do with all these berries?

puggle puppy brown

The chickens have some pretty fierce competition these days for the free produce scraps.

puggle puppy tan

At this point I still don’t know what I’m going to do this summer when all the veggies start growing. Keeping her out of the garden beds is going to be a challenge for sure. I will admit though, vegetables are a wee bit tastier than shoes. Lets just hope she doesn’t turn in to a total food snob. Ha!

California strawberries

Does anyone know what the shelf life of the typical grocery store strawberry that has been trucked in from California or Mexico is?  My backyard strawberries only last about 24 hours on the kitchen counter before they start to go bad.

But then again, I don’t use chemicals and my berries are about 1/3 of the size.

fresh strawberries

From the 30+ pounds of strawberries Mr. Produce Guy gave me this week, this was all we were able to reclaim. Sadly, the chickens don’t care for strawberries, so on to the compost heap the bad ones go. As for the good ones, I think I’ll make some jam today.

Something is always better than nothing.

Peace Out Girl Scouts, have a great day.

~Mavis

Would you like to see what else we have brought home over the past year?

Head on over HERE to read all the past stories and to see all the pictures.

If you have just stumbled upon this series and are wondering how I got all this food for free, you’ll want to read this story first.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Mondays with Mavis – How to Feed Your Family for $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

mondays with mavis

You know what’s really weird? After looking at this weeks pictures I tried to remember what I fed my family this past week. I remember serving pasta, salmon, buffalo, smoothies, oatmeal, sandwiches, soup, and lot’s and lot’s of eggs.

When you think about it, it’s pretty amazing what little a family needs to purchase each week if you do a lot of cooking from scratch.

But sometimes the pictures of what I purchased, still don’t come across as enough food to feed a family of four for one week. Probably  because I’m not reminding people of the food we have in or freezer, pantry or the food we purchased in bulk.  So you know what I’m going to do? This week I think I’ll photograph all the meals I prepare for my family and then show you the pictures next monday.

What do you think? Is that weird? Or would it be helpful? Let me know in the comments below and I will follow your lead.

Alright, here is what I purchased this past week:

milk in glass bottle

QFC & Fred Meyer- $6.08

As you can see, the debate about local milk is still a hot one in our house. The Girl and I can not convince the boys that the stuff in the glass bottles is fresher and better for them.

case of clif kind mojo bars

Vitacost – $2.41

I had some Vitacost credit and then shopped through ebates to score a 6% rebate on my purchase.

If you’ve never made a purchase from Vitacost before you can get a $10 credit just for signing up, and right now Ebates is offering a 6% rebate on any Vitacost purchase. Pretty cool if you ask me. Plus, if you are new to Ebates, you can also score a $10 gift card for signing up to their website as well.

fresh produce

Harbor Greens Produce Market – $7.88

Every time I buy a sack of potatoes I tell myself it will be the last time. But we keep eating them so I have to buy more!

dried cranberries

Swagbucks – FREE

I traded in some Swagbucks for an Amazon gift card and used it for a 4 pound box of the best dried cranberries on the planet!

food waste

Mr. Produce Guy – FREE

Thanks to Mr. Produce Guy, last week we ate big salads and had plenty of apples to pack in the kids lunches this past week. There is no doubt about it, free produce rocks!

artisan bread

The Bellingham Farmers Market $10

$10. Shut.The.Front.Door.

It was the biggest loaf of artisan bread we have ever purchased and and boy was it good! Sometimes you just have to be frivolous and buy the good stuff. Even if it’s expensive.

How did you do this past week? Did you hear the rumor that Albertsons Double Coupons might be going away? What do think about it? Will your grocery budget survive without them?

~Mavis

Total Spent This Week $26.37
Total Spent This Year $596.33
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $781.98 {I bought a Meyer Lemon Tree, Rhubarb crowns, 6 Fruit Trees , 15 yards of soil}, Walla Walla Onions and 90 pounds of seed potatoes.

Plus, supplies to make my own potting soil.

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

FREE Groceries – Reclaimed Food Show and Tell

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

dumpster diving free produce

I’m not sure why but I always get a little excited when I see bagged lettuce in the produce “scrap boxes” Mr. Produce Guy sets aside for me each week. Maybe because I know the chances are really high that is only one or two bad leaves in there and that we’ll be eating salad out of season.

spoiled bagged lettuce

See what I mean. In the consumers eye, one leaf ruins the whole bag. If you were to spot a package on a grocers shelf you’d totally pick a different bag of lettuce.

giant beet

I have no idea what was wrong with this beet, or the two other I found in the boxes of reclaimed food. Maybe you see something I don’t because all I see is a plate of free roasted beets.

puggle puppy tan brown

Lucy and her peppers. I bagged up the good ones and tossed them in the refrigerator for her to eat/play with later in the week. When the weather is nice she likes to sun herself on the back lawn and chase raw vegetables around the yard. She doesn’t seem to mind that they don’t chase her back, but she sure has a good time.

puggle eating lettuce

She also stole some perfectly good lettuce.

puggle puppy eating zucchini

In case you didn’t know, puggles like zucchini.

food waste

Not a huge week, but I think I did pretty good. 2 giant bags of lettuce which I’ll use for salads and tacos, apples for lunches, bananas and spinach for smoothies, beets for roasting, and a few radishes for snacking.

If I had to guess, I’d say there is about $20 worth of free produce right there.

Wahooo! I love free fruits and vegetables.

Have you tried asking your grocer for their cast offs yet? If so, was it a big chain store or a local market? Let us know in the comments below.

Have a great day,

~Mavis

Would you like to see what else we have brought home over the past year?

Head on over HERE to read all the past stories and to see all the pictures.

If you have just stumbled upon this series and are wondering how I got all this food for free, you’ll want to read this story first.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Mondays with Mavis – How to Feed Your Family for $100 a Month

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

mavis one hundred dollars a month

Happy Monday!

Well, the map is up {it took 3 tries and a lot of tape and tacks!} and I can’t even tell you how excited I am to get mail today. It’s all I’ve been able to think about this weekend.

Will anyone send in gnomes? Where will they come from? We will get a gnome from Yap? The Girl and I stared at the map for a good hour last night dreaming of all the places we’d like to see. We found the Colorado River in Argentina, decided we’d like to go to St. Petersburg,Russia someday and talked about what it would be like to walk through a spice market in Morocco.

Maps are so cool! Everyone should have one hanging up in their home. It’s a big world out there people. A big, big world.

aidells chicken and apple sausage

Alright, here is what I purchased this week to feed my family of four:

Costco – $13.99

Quick question. How many people do you know serve BBQ for Easter dinner? Do you think that is totally weird? I was going to get a ham at Costco, but when I called the HH to ask if he thought that would be a good choice, he said since the weather was so nice he’d rather fire up the BBQ and then he added that he’d stop by Costco on his way home from work and pick up some meat.

Well, I know my husband, and I know it’s impossible for him to leave that store with one item, so I sprung into action and zipped on over to Costco.

All the packages of steaks were like $30 and up. $30 for 4 steaks?

So for Easter we ended up having some yummy chicken & apple sausages {with plenty left over}, grilled salmon {from the freezer}  mashed potatoes and broccoli. I also made a pumpkin pie but we kind of forgot about it so we’ll have that tonight for dessert.

I’ll admit, weenies and salmon for Easter dinner doesn’t seem that traditional, but it was good.

oroweat bakery outlet bread

Oroweat Bread Outlet – $8.00

Please tell me you shop at the bread outlet because I think it is da’ bomb! I don’t know anywhere else you can get good, quality whole wheat bread and bagels for $1 a bag or loaf. Plus, it freezes well too.

carnation evaporated milk

 

Evaporated Milk - Bartered with Girly Girl for Eggs

Well, technically I bartered with Chino the Handyman. Girly Girl was getting her nails done.

I also received a nice stash of chocolate Easter candy from Francisco {the vegan} in exchange for some eggs. He needed a few eggs so he could dye them with his son. What an outrage!  Maybe he’s not so vegan after all. Hmmm.

food waste in America

Mr. Produce Guy – FREE

To say we were busy eating free vegetables last week would be putting it mildly. We made so many smoothies that I didn’t even end up buying milk. How cool is that?

All in all it was a rather slow week in the grocery shopping department, but that was fine with me. How did you do this past week? Did you splurge or save?

~Mavis

Total Spent This Week $21.99
Total Spent This Year $569.96
Total Spent This Year on Garden Seeds/Supplies $778.29 {I bought a Meyer Lemon Tree, Rhubarb crowns, 6 Fruit Trees , 15 yards of soil} and 90 pounds of seed potatoes.

Plus, supplies to make my own potting soil.

Go HERE to read more Shopping Trip Stories.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Reclaimed Food Show and Tell

  • Like on Facebook
  • Twitter
  • Print Friendly and PDF
  • Pin It

food waste in America

It was another magnificent week in the reclaimed food department.  My eyes nearly popped out of their sockets as I was unloading all the fruits and veggies from the boxes.

I’m not sure what’s harder to believe, all this food was going to be thrown away, or that we as consumers have become so picky that grocery stores automatically toss fruits and vegetables when they have even the slightest blemish on them.

This week instead of me telling you what I think was wrong with the vegetables, I would like you to tell me what you see. Would you have bought this produce at it’s regular sale price, at a discount, or would you have passed on it all together?

iceberg lettuce

head of cauliflower

bruised ripe bananas

peeled banana

broccoli

fat carrots

puggle dog green pepper

radish
food waste in America

It’s hard to imagine that all of this food was going to be tossed. It all looks perfectly fine to me {well, except that one brown spot on the cauliflower}.

Food waste in America, it’s just plain crazy if you ask me.

~Mavis

Would you like to see what else we have brought home over the past year?

Head on over HERE to read all the past stories and to see all the pictures.

If you have just stumbled upon this series and are wondering how I got all this food for free, you’ll want to read this story first.

From Garbage to GourmetGot scraps? Check out the ebook From Garbage to Gourmet: Prevent Food Waste and Create Delicious Food out of Things You Normally Throw Away.

This post may contain affiliate links. These affiliate links help support this site. For more information, please see my disclosure policy. Thank you for supporting One Hundred Dollars a Month.

Recipes Garden Frugal Canning Chickens Travel